Kranyovertebral bileşke morfometrisindeki değişimlerin yaş ve cinsiyete göre incelenmesi
Changes in craniovertebral junction morphometry according to age and gender: A retrospective study
  1. Tez No: 821438
  2. Yazar: RABİA RÜYA GÜRLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLRU ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Morfoloji, Nöroşirürji, Anatomy, Morphology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kranyovertebral bileşke (KVB), kafatasından omurgaya geçiş bölgesi vazifesi gören, birçok önemli nöral ve vasküler yapıyı ihtiva eden fonksiyonel bir ünitedir. Bölgede tanı ve tedaviyi zorlaştıran unsurlardan biri yaştır. Özellikle pediatrik grupta daha küçük kemik ve bağ doku yapılarının olması, yetersiz kemik gelişimi ve sindondrozis varlığı doğru teşhis ve tedaviyi zorlaştırmaktadır. Çalışmamızın amacı KVB'nin klinik değerlendirilmesinde önemli olan bazı açısal ve lineer parametrelerin pediatrik ve yetişkin yaş gruplarındaki normal değerlerinin saptanmasıdır. 4-25 yaş arasındaki sağlıklı 420 bireye (E:257, K:163) ait bilgisayarlı tomografi görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Pediatrik grubun kemik gelişimi dikkate alınarak 7 farklı yaş grubu oluşturuldu. Bölgenin değerlendirilmesinde kritik olan midsagittal 14, parasagittal 1, koronal 1, aksiyal kesitte 3 ve formül kullanılarak 1 adet olmak üzere toplam 20 parametre incelendi. Sağ ve sol condylus occipitalis yüksekliğinin, McRae hat uzunluğu, apex dentis' in McRae hattına olan uzaklığı, Chamberlain hattı, basion-axial aralık ve foramen magnum alanının 4-6 yaş gruplarının diğer tüm yaş gruplarıyla aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiğini bulduk. Sağ ve sol condylus occipitalis genişliği ile basion-dental aralığın 4-6 yaş gruplarının 7-9 yaş grubu haricindeki diğer tüm yaş gruplarıyla istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiğini bulduk. Posterior atlantodental aralık 4-6 ve 19-21 yaş grubu haricindeki diğer 5 yaş grubunda cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Bütüncül bir yaklaşımla bölgeyle ilişkili klinik açıdan önemli birçok kritik parametreyi değerlendirdiğimiz ve detaylı yaş grupları oluşturarak planladığımız çalışmamızın bu alanda çalışan klinisyenlere kılavuz olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Craniovertebral junction (CVJ) is a functional unit that serves as a transition zone from the skull to the spine and contains many important neural and vascular structures. Age is one of the factors that complicates diagnosis and treatment. Especially in the pediatric group, the presence of smaller bone and connective tissue structures, insufficient bone development and the presence of syndondrosis make it difficult to diagnose and treat correctly. The aim of our study is to determine the normal values of some angular and linear parameters that are important in the clinical evaluation of KVB in pediatric and adult age groups. Computed tomography images of healthy 420 individuals aged 4-25 years (M:257, F:163) were evaluated retrospectively. Considering the bone development of the pediatric group, these subdivided into 7 different age groups. A total of 20 parameters, including 14 midsagittal, 1 parasagittal, 1 coronal, 3 in the axial section, and 1 using the formula, which are critical in the evaluation of the region, were examined. We found that the height of the right and left condylus occipitalis, the length of the McRae line, the distance of the apex dentis to the McRae line, the Chamberlain line, the basion-axial interval and the foramen magnum area showed statistically significant differences between the 4-6 age groups and all other age groups. We found that the width of the right and left condylus occipitalis and the basion-dental interval differed statistically significantly between the 4-6 age groups and all other age groups except the 7-9 age group. The posterior atlantodental interval show statistically significant differences between the sexes in the other 5 age groups except for the 4-6 and 19-21 age groups. We think that our study, in which we evaluated many clinically important critical parameters related to the region with a holistic approach and planned by creating detailed age groups, will be a guide for clinicians working in this field.