Tip 1 chiari tanısı olan hastalarda kraniovertebral bileşke seviyesinde serebellar tonsil yüzey alanının, foramen magnum açıklığıyla oranının klinik ile korelasyonunun incelenmesi
Cervico-medullary compression ratio: a novel radiological parameter correlating with clinical severity in chiari type 1 malformation
- Tez No: 1015890
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ÖZAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç : Chiari malformasyonu Tip 1 serebellum tonsillerinin servikal spinal kanala herniye olması ile karakterize olan; nadiren edinsel oluşabilse de, genellikle konjenital olarak görülen, kronik bir rahatsızlıktır. Çocuk ve gençlerde genellikle asemptomatik seyrederken, yaş ilerledikçe çok çeşitli klinik semptomlar görülür ve bu semptomlar ilerleme göstermektedir. Chiari malformasyonu Tip 1 tedavisi cerrahidir. Non-invazif bir tedavi yöntemi yoktur. Chiari Malformasyonunun esas tedavisi kraniovertebral bileşkenin dekompresyonudur. Chiari Malformasyonunda hafif klinik bulgulara sahip ya da asemptomatik olarak saptanan tedavi uygulanıp uygulanmayacağı günümüzde tartışmalı bir konudur. Bu nedenle hastaların asemptomatik olduğu ya da hafif semptomların olduğu dönemde klinik progresyonun tahmininde kullanılabilecek bir parametre hekimlerin cerrahi kararı vermesinde ve hastanın bilgilendirilmesi konusunda oldukça faydalı olacaktır. Bu amaçla günümüze kadar kullanılan belirteç herniye olan tonsil uzunluğudur. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarda herniye tonsil uzunluğunun hastalığın şiddetini belirlemede yanıltıcı olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada ise görüntüleme yöntemleri kullanılarak kraniovertebral bileşke seviyesinde herniye olan serebellar tonsil yüzey alanının, foramen magnum açıklığıyla oranının hastanın klinik bulguları ve ek anomaliler ile ilişkisi olup olmadığı incelenerek, hastalığın ciddiyetini belirlemede, hastaların progresyonunun tahmininde kullanıma uygunluğunu araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniği'ne Kasım 2014 - Mart 2015 tarihleri arasında başvurmuş olan 18-65 yaşları arasında izole Tip 1 Chiari tanısı olan hastalar değerlendirilmiştir. Hastaların başvuruları sırasında çekilen Bilgisayarlı Tomografi ve Manyetik Rezonans görüntülemeleri incelenerek hastaların kraniovertebral bileşke seviyesinde herniye olan serebellar tonsil yüzey alanı ve foramen magnum açıklığı alan olarak kaydedilmektedir. Ayrıca hastaların herniye olan tonsil uzunlukları kaydedilmiştir. Hastaların klinik bulguları, başvuru şikayetleri hasta dosyalarından ve bilgisayar sisteminden elde edilmektedir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan 35 hastanın 18'i kadın (%51,4), 17'si erkektir (%48,6). Hastaların yaş ortalaması 36,94'tür. Herniye tonsil yüzey alanının, foramen magnum açıklığıyla oranı ortalaması 0.60'tır. Kadınlarda 0,63, erkeklerde 0,57 olup anlamlı fark yoktur (p:0,378). Yaş grupları ile herniye tonsil ve foramen magnum alanları oranı arasında anlamlı fark yoktur (p: 0,432). Ortalama herniye tonsil uzunluğu 8.91 mm, kadınlarda 8,72; erkeklerde 9,02, anlamlı fark yok (p:0,654). Herniye tonsil uzunlukları ile herniye tonsil alanı ve foramen magnum alanı oranı arasında anlamlı derecede bir ilişki saptanmadı (p:0,435). 35 hastanın 14'ünde (%40) syringomyeli saptandı. Bu hastaların herniye tonsil, foramen magnum oranı 0,67 ile istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulundu (p:0,039). Tonsil uzunluğu ise 9,45mm bulunmuş olup anlamlı fark yoktur (p:0,454). Diğer anomalilerde her iki parametrede de anlamlı sonuç yoktur. Herniye tonsil yüzey alanının, foramen magnum açıklığıyla oranı, ense ağrısı, intrakranial basınç artışına bağlı semptomlarda, serebellar bulgularda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p:0,043;0,049;0,040). Tonsil uzunluğu ise intrakranial basınç artışına bağlı semptomlarda, serebellar bulgularda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p:0,045;0,040); LANSS ağrı skalası her iki parametre için anlamlı sonuçlar vermedi (p:0,352 0,654). Sonuç : Sonuç olarak bakıldığında herniye tonsil yüzey alanının, foramen magnum açıklığıyla oranı ve herniye tonsil uzunluğu klinik semptomların ve ek anomalilerin değerlendirilmesinde benzer sonuçlar vermiş olup, özellikle syringomyeli ve Malformasyona spesifik en sık görülen semptom olan ense bölgesinde ağrı değerlendirilmesinde herniye tonsil yüzey alanının, foramen magnum açıklığıyla oranının, tonsil uzunluğuna göre daha değerli sonuçlar verdiği görülmüştür. Herniye tonsil yüzey alanının, foramen magnum açıklığıyla oranının Chiari Malformasyonu Tip 1'in şiddetini belirlemede, klinik progeresyonun tahmininde kullanılabilecek önemli bir parametre olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and aims: Chiari Type I malformation is a chronic disease characterized by herniation of cerebellar tonsils from cervical spinal canal, as well as being acquired rarely, commonly congenital. It's usually asymptomatic among children and young people, besides there can be very different clinical symptoms in older people and these symptoms can be progressive. The treatment of Type I Chiari malformation is surgery. There is no non-invasive treatment method. The main treatment method of Chiari maformation is decompression of craniovertebral junction. Nowadays, Chiari malformation with mild clinical findings or with asymptomatic patients, it's argued whether treatment shall be done or not. So that, a clinical parameter which can be used for deciding of a clinical progression of a surgery in patients with mild symptoms or asymptomatic ones. Indicator for that purpose was length of tonsils till today. However, recent studies have shown that tonsil length can be misleading on the severity of disease. The aim of this study is to find out, using imaging techniques, relation between cerebellar tonsil surface area at craniovertebral junction level and foramen magnum aperture and to find out whether their rates related to patient's clinical findings and additional abnormalities and to decide severity of disease, clinical findings and additional abnormalities of patients and to search suitability for usage for prediction of patients' progression. Materials and Methods: 18-65 year-old patients diagnosed with Type I Chiari Malformation headed between November, 2014 and March, 2015 to Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education & Research Hospital Neurosurgery Department were evaluated. During heading to hospital, patients' foramen magnum aperture and cerebellar tonsil surface areas at the level of craniovertebral junction were recorded using computed tomography and magnetic resonance imaging, retrospectively. Also patients' herniation lengths of tonsils were recorded. Patients' clinical findings and first complaints were obtained from patient files and computer systems. Datas were statistically compared. Findings: In 35 patients, 18 of the patients who joined the research were women (%51,4) and 17 of them were man (%48,6). The average age was 36,9. Average ratio between foramen magnum aperture and tonsil surface area is 0,60 in women and 0,63 in man 0,57 and statistically insignificant (p:0,378). There is no significant difference between age groups and tonsil and foramen magnum areas (p:0,432). Average tonsil length is 8,91 mm; 8,72 for man and 9,02 for women and statistically insignificant (p:0,654). There is no significant difference between tonsil length and rates of tonsil areas and foramen magnum areas (p:0,435). Syringomyelia was diagnosed in 14 of 35 patients (%40). Ratio between foramen magnum and tonsil areas in these patients was found statistically significantly high (0,67, p:0,039). Tonsil length was found 9,45 mm and statistically insignificant (p:0,454). There is no significant result in other abnormalities. The ratio between tonsil surface area and foramen magnum aperture was found statistically highly significant upon symptoms depending on neck stiffness, increased intracerebral pressure (p:0,043;0,049;0,040). Tonsil length was found statistically significant with symptoms depending on increased intracranial pressure and cerebellar findings (p:0,045;0,040). LANNS pain scale didn't result in statistically significant for both parameters (p:0,352;0,654). Results: as a result, the ratio of tonsil surface area and foramen magnum aperture and tonsil length were concluded similarly to evaluate clinical symptoms and additional abnormalities, particularly to evaluate the most common symptom of syringomyelia and malformation, neck pain, ratio of tonsil surface area and foramen magnum aperture gives better results compared to tonsil length. It's concluded that the ratio between tonsil surface area and foramen magnum aperture can be used as an important parameter for prediction of clinical progression of Chiari Type I malformation.