Kranyovertebral bileşkeye genişletilmiş endoskopik endonazal yaklaşım
Extended endoscopic endonasal approach to craniovertebral junction
- Tez No: 501021
- Danışmanlar: PROF. NECMETTİN TANRIÖVER, DOÇ. DR. BEKİR TUĞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Odontoid proçes rezeksiyonunda Transoral yaklaşım günümüzde altın standart olarak kabul edilmektedir, ancak bizim çalışmamız kranyovertebral bileşkeye (KVB) tek başına endoskopik endonazal yaklaşımın mümkün olabileceğini göstermiştir. Bu çalışmadaki amacımız anterior kranyo- vertebral bileşkenin endoskopik anatomisini tanımlamak ve böylece bu bölgeye uygulanacak cerrahi işlemlerin (dens rezeksiyonu gibi) daha güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak ve hastalarda daha iyi postoperatif performans elde etmektir. Bu çalışma İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı bilim kurulundan alınan izin sonucunda İstanbul Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinde yapılmıştır. Çalışmada ondört adet taze kadavra kullanılmıştır (n= 14). Diseksiyonlarımızda Karl Storz 0 ve 30 dereceli, 4 mm, 18 cm ve 30 cm rod lens rijid endoskop kullanıldı. Kadavraların hazırlanması ardından anterior kranyo- vertebral bileşkeye binostril genişletilmiş endoskopik endonazal yolla ulaşıldı. Kranyo- vertebral bileşkeye endoskopu -10 ve +10 derece ile yönlendirilerek ulaşıldı. Vomer rezeksiyonundan sonra rinofarenks geniş olarak ekspoze edildi. Yaklaşımın lateral güvenli sınırı oksipital kondiller ve foramen laserum olarak kabul edildi. Pür endoskopik endonazal yaklaşımla dens rezeksiyonu uygulandı. Bu anatomik çalışmada, anterior kranyo- vertebral bileşke anatomisi ve bu bölgeye uygun cerrahi yaklaşımlar tanımlandı. Endoskopik yaklaşım bu bölgenin bazı patolojilerinin tedavisinde uygundur. Ayrıca klasik transoral yaklaşıma göre daha az invaziv olarak kabul edilebilinir.
Özet (Çeviri)
Presently, transoral approach is the gold standart for odontoid resection, but the present study, showed that solely endoscopic endonasal approach to cranio- vertebral junction is possible. Our aim in this study was to identify the endoscopic anatomy of the anterior cranio- vertebral junction to be able to perform minimal invasive endoscopic surgical procedures to this region (such as dens resection) safely with better postoperative performance of the patients. This study, has been performed at the İstanbul Forensic Medicine institution with approval of the institution. Fourteen fresh adult cadavers were studied (n=14). We used Karl Storz 0 and 30 degree, 4 mm, 18 cm and 30 cm rod lens rigid endoscope in our dissections. After cadaveric specimen preparation, we approached the anterior cranio- vertebral junction by binostril extended endoscopic endonasal approach. The cranio- vertebral junction was reached by orientating the endoscope between -10 to +10 degrees. The rhinopharynx was widely exposable after resection of the vomer. The safe lateral limit of this approach was the occipital condyles and foramen lacerum. We could perform odontoid process resection with a pure endoscopic endonasal approach. Our anatomic study offered the facility to learn the endoscopic anatomy of the anterior cranio- vertebral junction and understand the appropriate approaches to this region. Our approach is appropriate for treatment of some pathologies of this region, with less invasiveness compared to the traditional transoral approach.