The effect of research and development expenditures on technological change: The case of Turkish manufacturing industry
Araştırma ve geliştirme harcamalarının teknolojik değişim üzerindeki etkisi: Türk imalat sanayi örneği
- Tez No: 821458
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN VERGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 602
Özet
İktisadi kalkınma ve büyüme iktisatta hayati konulardır. İktisadi kalkınma ve büyümenin en önemli kaynağı, refahın ve uzun dönemli verimliliğin temel kaynağı olan araştırma ve deneysel geliştirme (AR-GE) faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan buluşlara ve inovasyonlara dayalı teknolojik ilerlemedir. AR-GE faaliyetleri, inovasyonun gerçekleşme olasılığını ve teknolojinin büyüme hızını arttırmak için vazgeçilmez bir itici güçtür. Bu anlamda, ülkeler AR-GE, bilim, teknoloji ve inovasyon politikaları için stratejik davranmalıdır. Yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler tarafından bu konular giderek daha fazla ele alınmaktadır. Türkiye son yıllarda sanayi ve teknoloji politikalarında öncelikli gündem maddesi olarak sanayisinin yapısını ve teknolojisini geliştirmeye odaklanma eğilimindedir. Türkiye, yetersiz yüksek teknolojili üretim, dış ticaret açığı vb. ana ekonomik sorunların çözümü için buluşlara ve inovasyonlara dayalı bir sanayi yapısının ve teknolojinin en etkili yollardan biri olduğunun açıkça farkındadır. Ayrıca, Türkiye, AR-GE faaliyetlerinin, AR-GE harcamasının, yüksek vasıflı AR-GE personelinin ve AR-GE faaliyeti üzerine etkin politikaların öneminin her zamankinden daha fazla farkındadır. Sanayi ve teknoloji yapısını geliştirmek ve güçlü AR-GE faaliyetlerine sahip olabilmek için, Türkiye temel ARGE, bilim, teknoloji, inovasyon ve sanayi politikalarını uygulamalıdır. Ancak, mikro veriler kullanılarak Türkiye'deki AR-GE faaliyetlerinin ürün ve süreç inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkisi üzerine yapılmış çalışmalar hâlâ yetersizdir. Türk imalat sanayinin alt sektörler bazında ve farklı açılardan derinlemesine analiz edilmesine ihtiyaç vardır. Bu eksikliği doldurmak için bu çalışmada, AR-GE'nin ürün ve süreç inovasyonlarının gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için Türk imalat sanayinde AR-GE faaliyetlerinde bulunan firmaların analizi amaçlanmıştır. Bu çalışma, ayrıca Türkiye'de AR-GE, bilim ve teknoloji ve inovasyon politikalarının belirlenme sürecini destekleyecek politika önerileri sunmaktadır. Bu amaçları gerçekleştirmek için, panel veri tahmin yöntemleri kullanılmıştır. NACE Rev. 2'ye göre sınıflandırılmış bir panel veri seti TURKSTAT tarafından yapılan anketlerden derlenen dört farklı mikro veri seti birleştirilerek oluşturulmuştur. Bu panel veri seti, inovasyon anketindeki değişiklikler ve TÜİK verilerinin sınırlı olması nedeniyle 2009-2016 yıllarını kapsamaktadır. AR-GE harcamasının, AR-GE yoğunluğunun (AR-GE yatırımı göstergesi olarak), AR-GE personel oranının (know-how göstergesi olarak), cironun, Herfindahl-Hirschman endeksinin ve sanayilere göre sanayi üretim endeksinin ürün ve süreç inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkilerini tahmin etmek için probit model kullanılmıştır. Ayrıca, içsel, dışsal, dışsal-yurt içi ve dışsal yurt dışı olarak toplam AR-GE harcaması ve toplam AR-GE yoğunluğu dört alt kırılıma ayrılmıştır. Bu araştırma, Türk imalat sanayini analiz eden beş farklı bakış açısını içermektedir: bir bütün olarak (bölüm C), sanayilere göre (alt bölüm), teknoloji yoğunluğu sınıflandırması, eğitim yoğunluğu sınıflandırması ve firma büyüklüğü sınıflandırması. Araştırmanın temel bulguları, AR-GE harcamasının ve AR-GE yoğunluğunun ürün ve süreç inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkilerinin alt kırılımlara, beş farklı bakış açısına ve inovasyon türlerine göre değiştiğini göstermektedir. Türk imalat sanayi üzerinde yapılan analiz sonuçlarına göre (bütün olarak), dışsal-yurt dışı AR-GE harcaması hariç bütün AR-GE harcaması türleri ürün inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerinde pozitif bir etkiye sahipken, dışsal-yurtiçi AR-GE harcaması hariç bütün AR-GE harcaması türleri süreç inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerinde pozitif etkiye sahiptir. Ayrıca, içsel AR-GE yoğunluğu hariç bütün AR-GE yoğunluğu türleri ürün inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerinde pozitif bir etkiye sahipken, AR-GE yoğunluğu türlerinin hepsi süreç inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerinde pozitif etkiye sahiptir. Bunlara ek olarak, toplam AR-GE harcamasının süreç inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkisi, ürün inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkisinden daha büyüktür. İçsel ve dışsal AR-GE harcamalarının ürün inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkisi, süreç inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkisinden daha büyüktür. Bütün dışsal AR-GE yoğunluğu türlerinin süreç inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkisi, ürün inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkisinden daha büyüktür. Benzer şekilde, Teknoloji yoğunluğu sınıflandırması, eğitim yoğunluğu sınıflandırması, firma büyüklüğü sınıflandırması ve imalat sanayileri (alt bölüm) gibi diğer bakış açılarıyla Türk imalat sanayinin analizinin sonuçlarına göre, AR-GE harcamasının ve AR-GE yoğunluğunun ürün ve süreç inovasyonunun gerçekleşme olasılığı üzerindeki etkileri bunların alt kırılımlarına göre ve inovasyon türlerine göre değiştiği görülmektedir. Bu analizlerin sonuçları, bu çalışmada ayrıntılı olarak bulunmaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, Türk imalat sanayi için bazı politikalar önerilmektedir: (i) ürün ve süreç inovasyonunu desteklemek için sektörel farklılıklar, sınıflamalar, AR-GE harcaması türleri ve inovasyon türleri dikkate alınarak AR-GE harcaması ve AR-GE yoğunluğu arttırılmalıdır; (ii) firma/sektörün teknolojiye uyum yeteneğini geliştirmek ve ürün ve süreç inovasyonunun gerçekleşme olasılığını arttırmak için AR-GE personeli sayısı arttırılmalıdır; (iii) ülkede daha fazla araştırmacı, bilim insanı, eğitimli işçi ve yönetici yetiştirmek ve sürdürülebilir bir inovasyon kültürü için etkin bir eğitim sistemine ihtiyaç vardır; (iv) AR-GE faaliyetlerinin hızlanması için kurumların teknolojik altyapılarının ve teknoloji seviyelerinin sürekli olarak güncellenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic development and growth are vital topics in economics. The most important source of economic development and growth is technological progress that is based on inventions and innovations resulting from research and experimental development (R&D) activities that are key source of long-run productivity and welfare. R&D activities are an indispensable driving force to increase the likelihood of occurrence of innovation and the growth rate of technology. In this sense, countries must behave strategically for policies on R&D, science, technology, and innovation. These topics have been considered more and more by developed and developing countries since the second half of the twentieth century. Türkiye tends to focus on improving its industrial structure and technology as a top-priority agenda item in its industry and technology policies in recent years. Türkiye clearly recognizes that an improvement in industrial structure and technology based on invention and innovation is one of the most effective ways to solve its main economic problems such as unsatisfactory high-tech production, foreign trade deficit, and so on. Moreover, Türkiye is also aware of the importance of R&D activities, R&D expenditure, high-skilled R&D personnel, and effective policies on R&D activities more than ever. In order to develop structure of industry and technology, and to have strong R&D activities, Türkiye must implement key policies on R&D, science, technology, innovation, and industry. However, studies on the impact of R&D activities on the likelihood of occurrence of product and process innovation in Turkish manufacturing industry using micro data sets are still insufficient. There is a need to analyze Turkish manufacturing industry deeply regarding subsectors from different perspectives. To fill this gap, this study aims to analyze firms that are engaged in R&D activities in Turkish manufacturing industry are analyzed to reveal the effects of R&D on the likelihood of occurrence of product and process innovation. The study also presents policy recommendations to support determination process of R&D, S&T, and innovation policies in Türkiye. To accomplish these objectives, panel data estimation methods are used. A panel data set was generated by merging four different microdata sets provided by TURKSTAT, which is classified by NACE Rev. 2. This panel data set covers the years between 2009 and 2016 because changes in innovation questionnaire and limited data from TURKSTAT. Probit model is used to estimate the effects of R&D expenditure, R&D intensity (as an indicator of R&D investment), R&D personnel ratio (as an indicator of know-how), turnover, Herfindahl-Hirschman index, and industrial production index by manufacturing industry on the likelihood of occurrence of product and process innovation. Moreover, Total R&D expenditure and total R&D intensity are separated into four breakdowns such as internal, external, external-domestic, and external-foreign. This investigation comprises five different perspectives of analyzing Turkish manufacturing industry such as: as a whole (by section C), by industries (division), by technology intensity classification, by education intensity classification, and by firm size classification. Key findings of the research showed that the effects of R&D expenditure and R&D intensity on the likelihood of occurrence of product and process innovation vary by their breakdowns, by five different perspectives, and by innovation types. According to results of the analysis on all manufacturing industry (as a whole), all R&D expenditures except external-foreign R&D expenditure have positive effect on the likelihood of occurrence of product innovation while all R&D expenditures except external-domestic R&D expenditure have positive effect on the likelihood of occurrence of process innovation. Moreover, all R&D intensities except internal R&D intensity have positive effect on the likelihood of occurrence of product innovation while all external R&D intensities have positive effect on the likelihood of occurrence of process innovation. Additionally, the impact of total R&D expenditure on the likelihood of occurrence of process innovation is greater than its impact on the likelihood of occurrence of product innovation. The impacts of internal and external R&D expenditures on the likelihood of occurrence of product innovation are greater than its impact on the likelihood of occurrence of process innovation. The impact of external, external-domestic, and external-foreign R&D intensity on the likelihood of occurrence of process innovation is greater than its impact on the likelihood of occurrence of product innovation. According to results of the analysis on Turkish manufacturing industry from other perspectives such as by industries (division), by technology intensity classification, by education intensity classification, and by firm size classification, it is seen that the effects of R&D expenditure and R&D intensity on the likelihood of occurrence of product and process innovation vary by their breakdowns and by innovation types. Results of these analses can be found in this study in detail. According to the results of the study, policies are recommended for Turkish manufacturing industry such as: (i) R&D expenditure and R&D intensity must be increased to support product and process innovation by regarding the sectoral differences, classifications, R&D expenditure types, and innovation types; (ii) the number of R&D personnel must be increased to enhance adaptability of firm/sector to technology and to increase the likelihood of occurrence of product and process innovation; (iii) efficient education system is needed for a sustainable innovative culture in the country and to grow more researchers, scientists, educated workers and managers; (iv) technological infrastructures and technology level of institutions must be updated consistently for acceleration of R&D activities.