Motivasyon ve öz benlik uyumunun davranışsal niyet üzerindeki etkisi, termal turistler üzerine uygulama
The effect of motivation and self congruity on behavioral intention, application on thermal tourists
  1. Tez No: 821461
  2. Yazar: MUSTAFA COŞKUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KOZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tüketici davranışı literatüründe özellikle markalar için önemli birer kavram olan öz benlik uyumu, motivasyon, memnuniyet ve davranışsal niyet bu çalışmanın ana konusu olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak 2022 yılı Haziran ve Aralık ayları arasında Afyonkarahisar ili gazlıgöl bölgesinde yer alan tesisleri ziyaret eden yerli turistlere anket uygulanmış ve 384 veriye ulaşılmıştır. yüz yüze anket tekniği ve kolayda örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon testi, çoklu regresyon analizi ve bootstrap tekniği ile arabulucuk testi uygulanmıştır. Sonuçlara göre bağımlı değişken davranışsal niyet açımlayıcı faktör analizi sonucunda tek boyut olarak incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre motivasyonun memnuniyet üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu, öz benlik uyumunun ise alt boyutları özelinde bakılacak olursa, ideal öz benlik uyumu ve sosyal öz benlik uyumu alt boyutlarının memnuniyet üzerindeki etkileri anlamlı iken gerçek öz benlik ve ideal sosyal öz benlik uyumlarının memnuniyet üzerinde anlamlı etkilerinin olmadığı görülmektedir. Bağımlı değişken davranışsal niyet olduğunda ise memnuniyet ve motivasyonun etkisinin anlamlı olduğu fakat öz benlik uyumunun alt boyutlarından sadece ideal sosyal öz benlik uyumunun anlamlı etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Arabulucu rolüne ilişkin bulgularda ise hem motivasyon hem de öz benlik uyumunun memnuniyet değişkeni ile davranışsal niyet üzerinde yüksek derecede anlamlı etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-congruence, motivation, satisfaction and behavioral intention, which are important concepts especially for brands in the consumer behavior literature, were chosen as the main subject of this study. In accordance with the purpose of the study, a questionnaire was applied to the domestic tourists who visited the facilities located in Gazlıgol region of Afyonkarahisar province between June and December 2022 and 384 data were obtained. Face-to-face survey technique was applied as the survey technique, and convenience sampling method was chosen as the sampling method. Exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, correlation test, multiple regression analysis and mediation test with bootstrap technique were applied to the data obtained from the research. According to the results, the dependent variable was considered as a single dimension as a result of behavioral intention exploratory factor analysis. According to the findings obtained from the research, motivation has a significant effect on satisfaction, and if we look at the sub-dimensions of self-congruity, the effects of ideal self-congruity and social self-congruence sub-dimensions on satisfaction are significant, while the effects of real self and ideal social self-congruity on satisfaction aren't significant. When the dependent variable was behavioral intention, it was concluded that the effect of satisfaction and motivation was significant, but only the ideal social self-congruence sub-dimensions of self-congruence had a significant effect. In the findings regarding the mediator role, it was concluded that both motivation and self-congruence has a highly significant effect on the satisfaction variable and behavioral intention.