Antrenörlerde algılanan stres ile duygusal emek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research on the relationship between perceived stress and emotionel labour levels in trainers
- Tez No: 821469
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapılan bu araştırmada antrenörlerin duygusal emek ve algıladıkları stres düzeyinin demografik değişkenlere göre farklılıklarını analiz ederek aralarındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ankara ilinde Spor Genel Müdürlüğüne bağlı kadrolu, bireysel ve takım sporuyla uğraşan antrenör üzerine anket yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 272 antrenörden oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla; Pala ve Sürgevil'in (2006) geliştirdikleri Duygusal Emek Ölçeği ile Cohen, Kamarck ve Mermelstein (1983) geliştirilen ve Türkçeye (2006) Erci tarafından uyarlanan Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın tüm verileri SPSS 26.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada veriler bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmada katılımcıların yüzeysel davranış ile stres rahatsızlık algısı ve algılanan stres arasında pozitif yönde düşük düzeyde; duyguların bastırılması ile yetersiz öz yeterlik algısı ve algılanan stres arasında negatif yönde düşük düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca derin davranış ile yetersiz öz yeterlik algısı arasında negatif yönde orta düzeyde, derin davranış ile algılanan stres arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda; elde edilen verilerin analizleri ile katılımcıların algılanan stres düzeyinin ortalamanın altında, duygusal emek düzeyinin ise ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere göre bekarların stres düzeyinin yüksek, meslekte çalışma süreci arttıkça negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Ölçekler arasındaki korelasyon sonuçlarına bakıldığında derin davranış ile algılanan stres arasında negatif yönde düşük düzeyde, derin davranış ile yetersiz öz yeterlik algısı arasında orta düzeyde ilişki olduğu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between the perceived stress level and emotional labor in line with the opinions of the coaches. A Survey was conducted on the coach who is a permanent member of the Spor Genel Müdürlüğü in Ankara, who is engaged in individual and team sports. The sample group of the research consists of 272 trainers. In order to collect data in the research; The Emotional Labor Scale developed by Pala and Sürgevil in 2006 and the Perceived Stress Scale developed by Cohen, Kamarck and Mermelstein in 1983 and adapted into Turkish by Erci in 2006 were used. All data of the research were analyzed in SPSS 26.0 package program.In the study, data were analyzed using independent groups t-test, one-way analysis of variance and Pearson correlation analysis. In the study, a low level of positive correlation was found between the surface behavior of the participants and their perception of stress discomfort and perceived stress.A low negative correlation was found between suppression of emotions, perception of insufficient self-efficacy and perceived stres. (In addition,it was found that, there is a moderate negative correlation between deep behavior and inadequate self-efficacy and there was a low-level significant negative relationship between deep behavior and perceived stres. As a result of the research; According to the analysis of the data obtained, the perceived stress level of the participants was below the average; emotional labor level was found to be above the average. According to demographic veriables, the stress level of singles is high and as the process of working in the profession increases, negative and low-level significant relationships were determined. When the correlation results between the scales are examined, it is found that there is a low negative relationship between deep behavior and perceived stress, and a moderate relationship between deep behavior and inadequate self-esteem perception.