Edirne il merkezindeki Aile Hekimleri ile Aile Sağlığı Merkezine başvuran hastaların kişisel hijyen hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of knowledge, attitudes and behaviors of family physicians working in Edirne city center and patients applying to Family health center about personal hygiene
- Tez No: 821474
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hijyen toplum içinde yaşamın vazgeçilmez bir parçası olup uygarlık ve gelişmişlik düzeyini gösterir. Hastalıklardan korunmada en önemli silahlarımızdan biridir. Hijyen; kişisel hijyen, sosyal hijyen, gıda hijyeni, çevre hijyeni gibi birçok alt başlık altında incelenen kapsamlı bir bilim dalıdır. Bunlardan en önemlisi tüm toplumu ilgilendirdiği ve sağlığın temelini oluşturduğu için kişisel hijyendir. Bu çalışmada aile hekimleri ile ASM'lere başvuran bireylerin kişisel hijyen ve temizlik hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Kişisel hijyen konusundaki olası eksikliklerin saptanması, bireylerde hijyen farkındalığını kazandırmak, sağlığın devamı için elzem olan kişisel hijyenin daha doğru bir şekilde devamlılığını sağlamak ve hijyen eksikliğine bağlı birçok sağlık probleminin önüne geçebilmek amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Edirne il merkezindeki ASM'lere başvuran cinsiyet ve yaşa göre tabakalandırılan 18-64 yaş arası 390 hasta ve bu birimlerde görev yapan 47 aile hekimi oluşturmuştur. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan çalışmada veriler araştırmacı tarafından literatür taraması yapılıp hazırlanan anket kullanılarak toplanmıştır. Anket sosyodemografik bilgiler ve kişisel hijyen hakkındaki bilgi, tutum, davranışları içeren 49 sorudan oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Hygiene is an indispensable part of life in society and indicates the level of civilization and development. It is one of our most important weapons in the prevention of diseases. Hygiene; is a comprehensive field of science examined under many subheadings such as personal hygiene, social hygiene, food hygiene, environmental hygiene. The most important of these is personal hygiene as it concerns the whole society and constitutes the basis of health. In this study, the knowledge, attitudes and behaviors of individuals -applying to the family doctors and family health center- about personal hygiene and cleanliness will be examined and compared. It is aimed to determine potential deficiencies in personal hygiene, to raise awareness of hygiene in individuals, to ensure the permanence of personal hygiene, which is essential for the continuation of health, and to prevent many health problems basing on hygiene deficiency. The sample of the study consists of 390 patients between the ages of 18-64 years who applied to the family health center in Edirne city center and who were classified according to gender and age, and also 47 family doctors working in these units. In the descriptive and cross-sectional study, the data were collected by the researcher using a survey prepared after making a literature review. The survey consisted of 49 questions including sociodemographic information and knowledge, attitudes and behaviors about personal hygiene.