Risk assessment study for the nanomaterial production laboratories and a spectrofluorimetric approach for the quantification of submicron powders
Nanomalzeme üretı̇m laboratuvarları ı̇çı̇n rı̇sk değerlendı̇rme çalışması ve mı̇kron altı tozların ölçümü ı̇çı̇n spektrofluorı̇metrı̇k bı̇r yaklaşım
  1. Tez No: 821473
  2. Yazar: FATİH DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde Dokuz Eylül Üniversitesi Elektronik Malzeme Üretim Merkezi laboratuvarlarında (EMUM) nano boyutlu materyaller ve üretim koşullarına yönelik risk değerlendirmesi yapılması hedeflenmiştir. Tezin birinci kısımda EMUM laboratuvarlarında sentezlenen nano boyutlu gümüş parçacıklar ve öğütülerek nano boyuta indirgenen Fe2O3 parçacıklarının elleçlenmesi sırasında ortaya çıkabilecek riskler değerlendirilmiştir. Laboratuvarlar için önerilen CB Nanotool risk değerlendirme metodu uygulanarak bir risk analizi gerçekleştirilmiştir. Şiddet ve olasılık parametrelerine göre hazırlanan matrislerden laboratuvar ortamı için risk seviyesi RL2 olarak belirlenmiştir. Tezin diğer kısmında floresans özellik gösteren nano boyutlu tanecikler kullanılarak bunların kantitatif analizine yönelik yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Spektroflorimetrik yöntem çok hassas sonuçlar verebilmektedir. Diğer yandan nano boyulu malzemelerin analitik cihazlarla bile ölçülebilmesi çok güçtür. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen nanomalzeme üretimine yönelik ardışık öğütme, tartma, transfer ve depolama işlemleri süresince laboratuvar havasından toplanan tozlar biriktirilmiş ve spektroflorimetrik yöntem ile analizlenmiştir. Bu çalışmada floresans cevabı olan ve öğütülerek nano boyuta indirgenmiş fosfor parçacıklarının tozları kendi hazırladığımız polimerik filtreler üzerinde vakum altında toplanmıştır. Ardından yeni önerilen spektroflorimetrik yöntem ile kalibrasyon grafikleri oluşturulmuş ve tozların kantitatif analizi gerçekleştirilmiştir. Sunulan yöntem kesinlik, Saptama Sınırı (LOD), Ölçüm Sınırı (LOQ) ve kararlılık açısından test edilmiştir. Bu çalışmada, standartların ve numunelerin konsantrasyonlarını ölçmek için floresans spektroskopisi kullanılarak nano boyulu fosfor parçacıkları kantitatif olarak tayin edilmiştir. Aynı standartlar ve numuneler daha önceden kabul edilen ICP-MS yöntemi ile de analiz edilmiş ve bu yolla yöntem valide edilmiştir. Bildiğimiz kadarıyla, nano ölçekli lüminesans fosforların havadaki konsantrasyonlarını ölçmek için sunulan yöntem orijinaldir ve iş yerlerinde diğer nano ölçekli ve emisyon yapabilen parçacıkların kantitatif analizi için kolayca uyarlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to make a risk assessment for nano-sized materials produced in Dokuz Eylul University Electronic Materials Production Center laboratories (EMUM). In the first part of the thesis, the risks arising from the production and handling of the nano scale silver and Fe2O3 particles synthesized in the EMUM laboratories are evaluated by applying the CB Nanotool risk assessment method. The risk level for the laboratory environment was found to be RL2 by using the matrices prepared according to the severity and probability parameters. In the other part of the thesis, a new fluorescence-based method has been developed. The spectrofluorimetric method can give very sensitive results. On the other hand, it is very difficult to quantify nano-sized materials even with analytical devices. Dusts collected during the sequential grinding, weighing, transfer and storage processes were analyzed by spectrofluorimetric method. Nano scale powders were deposited under vacuum on the polymeric filters. Then, calibration plots were formed and quantitative analysis of the powders was performed. Presented method was tested in terms of precision, Limit of Detection (LOD), Limit of Quantification (LOQ), and stability. Herein, we quantified the nano-scale phosphor particles utilizing fluorescence spectroscopy to measure the concentrations of the standards and the samples. The same standards and samples were also analyzed with the previously accepted ICP-MS method and therefore, validated. The offered method to measure the airborne concentrations of the nano-scale luminescent phosphors is original and can easily be adopted for the quantification of other nanoscale- emitting particles in workplaces.