Edirne il merkezinde postpartum depresyon sıklığı, risk faktörleri ve gebelik okulunun etkisi
The effect of postpartum depression frequency, risk factors and pregnancy school in Edi̇rne provincial center
- Tez No: 643461
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Psikiyatri, Family Medicine, Public Health, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Postpartum depresyon anne ve bebek için ciddi sonuçları olabileceği için önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Bu çalışma doğum sonrası ilk yılda depresyon prevalansını, postpartum depresyonun risk faktörlerini ve gebe okulu ile postpartum depresyon (PPD) ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Edirne il merkezindeki postpartum depresyon sıklığı, risk faktörleri ve gebe okulunun etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 15.05.2019 ile 01.04.2020 tarihleri arasında Edirne il merkezindeki Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 1-12 ay arasında bebeği olan 412 anne katılmıştır. Katılımcılara 39 soruluk sosyodemografik anket formu, Edinburgh postpartum depresyon ölçeği ve çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği uygulanmıştır. Edinburgh postpartum depresyon ölçeğinin kesme puanı 13 olarak alındı. Veriler SPSS 19 programı ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler Ki Kare testi, algılanan sosyal destek puanı ile Edinburgh postpartum depresyon ölçeği arasındaki korelasyon Spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Postpartum depression is an important public health problem, as it can have serious consequences for the mother and baby. This study was conducted to determine the prevalence of depression, the risk factors of postpartum depression, and the relationship between pregnancy school and postpartum depression (PPD) in the first year after birth. In the study, it was aimed to determine the frequency of postpartum depression, risk factors and the impact of the pregnancy school in Edirne city center. 412 mothers who had babies between the ages of 1-12 months who applied to the Family Health Centers in the city center of Edirne between 15.05.2019 and 01.04.2020 participated in the study. A 39-question sociodemographic questionnaire form, Edinburgh postpartum depression scale and multidimensional perceived social support scale were applied to the participants. The cutoff score of the Edinburgh postpartum depression scale was taken as 13. The data were analyzed with SPSS 19 program. While categorical variables were evaluated with Chi Square test, correlation between perceived social support score and Edinburgh postpartum depression scale were evaluated with Spearman correlation test.