Ship investment strategies in fluctant shipping market condition: Turkey's perspective
Değişken denizcilik pazar koşullarında gemi yatırımları stratejisi: Türkiye perspektifi
  1. Tez No: 821482
  2. Yazar: AYŞE ASLI BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL NEBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Deniz yolu taşımacılığı, tarihsel olarak dünya ticaretinin en büyük kısmını kapsayan bir taşıma şeklidir. Limanlar ise deniz yolu ticaretinde uluslararası lojistiğin önemli noktalarını oluşturur. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından geliştirilen“Düzenli Deniz Ticaret Rotalarına Bağlantı Endeksi”, ülke limanlarının uluslararası ticarete katkısını artırmak ve küresel deniz lojistiği ağlarıyla bağlantısını ölçmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu çalışmada, bu endeks ile birlikte küresel ticarette yer alan ülkelerin ekonomik açıdan ticarete olan yatkınlıklarını ölçmek için“Ekonomik Açıklık Endeksi”kullanılmıştır. Bu endeks, ülkelerin toplam ihracat, ithalat ve gayri safi yurtiçi hasıla verileriyle hesaplanır. Regresyon analizi gibi nicel araştırma yöntemleri kullanılarak, bu iki endeks arasındaki ilişki ölçülmüştür. Analiz sonucunda, Türkiye'nin denizcilik sektöründe gelişmiş bir konuma sahip olduğu ve gayri safi yurtiçi hasılasında büyük bir paya sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin ekonomi ve deniz ticaretine ilişkin konumunu inceleyerek geliştirmek ve bu gelişim için stratejiler belirlemektir. Bu çalışma aynı zamanda deniz ticaretinin, küresel kriz ve belirsizlik dönemlerinde ticareti en az etkileyen unsurlardan biri olduğunu göz önünde bulundurarak deniz lojistik ağlarının geliştirilmesine yönelik tek yönlü bir model oluşturmayı hedeflemektedir. Ülkemizin kıyı yapısına uygun olarak liman kapasitelerinin artırılması ve çeşitli yeni lojistik hizmetlerle geliştirilmesi, ülkemizin uluslararası pazarda rekabetçi bir üstünlük sağlamasına yardımcı olacaktır. Gelecekte, küresel kriz anlarında ekonomik istikrarın ve refah seviyesinin korunmasında lojistik ağlarının, denizcilik ve liman gelişimi konularının bir gereklilik haline geleceği öngörülmektedir. Bu başarı, küresel bir stratejiyle elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Maritime transport has become the way of carrying the greatest amount of world trade, which has been the case in recent years. In maritime trade, ports are the most important points that logistics opens up to international routes. The United Nations Conference on Trade and Development has developed the“Link to Regular Maritime Route Routes”in order to enhance the contribution of international ports to the development of the country's ports and to measure their links to major global maritime logistics networks in maritime trade. Regression analysis, which is one of the quantitative research methods, was used to measure the relationship between this index and the“Economic Openness Index”, which was developed to measure the economic vulnerability of the countries involved in global trade and which was obtained by calculating the total export, import and gross domestic product of countries. Analysis of results in improved maritime and gross domestic revenues of developing countries with a large share of Turkey's economy and examined the positions and strategies for the development of sea trade was aimed to determine. In addition to the general development of the country, it is predicted that maritime trade is one of the factors that will enable trade to be least influenced by the fluctuations in the global crisis and uncertainty period and this study aims to create a one-way model for the development of maritime logistics networks from every direction. Increasing port capacities and developing new logistic services for our students in line with the coastal structure of our country will be a bridge to provide a competitive advantage for our country in international global markets. In the near future, logistical networks, maritime and port development issues will be a requirement for the protection of our country's level of economic stability and prosperity in times of global crisis. Global success in this regard will be possible with a global strategy.