Tip-2 diyabetli hastalarda insulin kullanımının serum fetuin-a düzeyi üzerine etkisi
The effect of insulin therapy on serum fetuin-a levels in type-2 diabetic patients
  1. Tez No: 821481
  2. Yazar: MUSLİH ÜRÜN
  3. Danışmanlar: UZMAN NAMIK YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Fetuin-A insülin reseptörünün otofosforilasyonunun ve tirozin kinaz aktivitesinin doğal bir inhibitörüdür. Fetuin-A'nın postprandiyal glikoz seviyesinin ayarlanmasında, insülin duyarlılığında, kilo alımında ve yağ birikiminde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Biz çalışmamızda, tip-2 diyabetes mellitus hastalarında insülin kullanımının fetuin-A seviyesi üzerine etkisini araştırdık. Aynı zamanda, sağlıklı gönüllülerle tip-2 diyabetes mellitus hastalarında fetuin-A düzeylerini de karşılaştırdık. Gereç ve Yöntemler: Çalışma 2013 Mayıs ayı ile 2013 Temmuz ayı arasında yapıldı. Toplamda 69 tip-2 diyabetes mellitus'lu hasta (%37,7'sı oral antidiyabetik ajan kullanan, %62,3'ü insülin kullanan) ve 20 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Diyabetik grup kendi arasında insulin kullanan grup ve oral antidiyabetik ajan kullanan grup olarak iki alt gruba ayrıldı. Bu çalışma grubunda fetuin-A düzeyleri bakıldı. Ek olarak; diyabetik grup ve kontrol grubunda ALT, AST, total kolesterol,LDL,HDL, VLDL, trigliserit, üre ve kreatinin gibi diğer biyokimyasal parametreler ve diyabetik grubun subgruplarında bunlara ek olarak diyabet yaşı karşılaştırıldı. Bulgular: Diyabetik grupta yaş ortalaması, kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti (sırasıyla 54,97 ± 6,13 ve 49,95 ± 8,82,p=0,025). Diyabetik grupta kontrol grubuna göre ALT düzeyi anlamlı olarak yüksekti (p=0,018) ancak diğer biyokimyasal parametreler açısından her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Fetuin-A is a natural inhibitor of tyrosine kinase activity and autophosphorylation of the insulin receptor. It is thought that fetuin-A plays an essential role in adjusting postprandial glucose level plays, insulin sensitivity, weight gain, and fat accumulation. In this study, we investigated the effect of insulin use on fetuin-A level in patients with type-2 diabetes mellitus. Also compared fetuin-a levels between healthy individuals and type 2 diabetes patients. Material and Methods: The cross-sectional study was performed between May 2013 and July 2013. Sixty-nine patients with type 2 diabetes mellitus (37.7% oral antidiabetic agents and 62.3% insulin users) and 20 healthy individuals were included in the study. Diabetic group was divided into two subgroups as insulin group and oral antidiabetic agent group. We studied fetuin-A levels in these individuals. Additionally, we compared other biochemical parameters as ALT, AST, total cholesterol, LDL, HDL, VLDL, triglycerides, urea and creatinine in the diabetic group and control group as well diabetic year in subgroups of the diabetic group. Results: The mean age in the diabetic group was significantly higher than the control group (54.97 ± 6.13 and 49.95 ± 8.82, respectively, p=0.025). ALT levels in the diabetic group were higher than the control group (p=0.018), but there was no statically significant difference between the two groups in terms of other biochemical parameters (p>0.05).