Hz. Peygamber'in sünnetinde karakter inşası
The formation of personality in the Prophet Muhammad's sunnah
- Tez No: 821498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamız, Hz. Peygamber'in sünnetinde karakter inşasını konu almaktadır. Biz bu çalışmamızda“karakter”kavramını; sünnetin gerçekleştirmeyi hedeflediği insan tipinin sahip olduğu ahlâkî özelliklerin bütünü,“inşa”kavramını ise bu bütünlüğün oluşturulmasında takip edilen süreç ve metod anlamında kullanacağız. Bu bağlamda“Hz. Peygamber'in Sünnetinde Karakter İnşası”ifadesi, İslâm'ın insana kazandırmak istediği ahlâkî özelliklerin oluşumunda sünnetin takip ettiği metodoloji anlamını ifade etmektedir. Çalışmanın amacı, hadisler ışığında Hz. Peygamber'in sünnetinde karakter inşasını tespit etmektir. Nitekim, Hz. Peygamber'in karakter inşasına dair önemli tavsiyeleri ve uygulamaları bulunmaktadır. Hadisler ışığında bu verilerin ortaya çıkarılması önem arz etmektedir. Çalışmamızla, sünnetin teorik olmaktan ziyade pratik bir nitelik arz ettiğini, Hz. Peygamber'in gerek nebevi gerekse de beşer vasfıyla, hayatı bir bütün olarak telakkî ettiğinden dolayı hayatın içerisinde bizzat aktif rol aldığını ve mümtaz niteliğinde pek çok düzenlemeler gerçekleştirdiğini, böylece de sünnetin, bireylerin yaşamlarına, karakterlerine nüfuz edebilen ve onlara şekil verebilen özelliği ile bir karakter inşa etmiş olduğunu doküman incelemesi, analiz ve sentez yöntemleriyle ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Our work, It is about character building in the Sunnah of the Prophet. In this study, we use the concept of“character”; we will use the whole of the moral characteristics of the human type that the sunnah aims to realize, and the concept of“building”as the process and method followed in the creation of this unity. In this context, The expression“Building of Character in the Sunnah of the Prophet”refers to the methodology followed by the Sunnah in the formation of the moral characteristics that Islam wants to bring to human beings. The aim of the study, in the light of hadiths, It is to determine the character construction in the Sunnah of the Prophet. As a matter of fact, The Prophet has important advice and practices on character building. It is important to reveal these data in the light of hadiths. With our study, we show that the sunnah has a practical rather than a theoretical nature, Since the Prophet considered life as a whole, both as a prophet and as a human being, he personally took an active role in life and made many outstanding arrangements, thus, the sunnah built a character with its feature that can penetrate and shape the lives and characters of individuals. We tried to reveal what he has done with document analysis, analysis and synthesis methods.