The effect of human resource flexibility on job satisfaction and their effect on employee performance a case study in Iraq
İnsan kaynakları esnekliğinin iş memnuniyeti ve çalışan performansına etkisi Irak'ta bir örneğin incelenmesi
  1. Tez No: 821503
  2. Yazar: KHITAM YOUSIF OLEIWI AL-SAEEDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, Irak'ın Wasit şehri belediye müdürlüğünde insan kaynakları esnekliğinin iş tatmini ve çalışan performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmanın özel amacı, İK esnekliği ile çalışan performansı arasındaki, İK esnekliği ile iş tatmini arasındaki ve iş tatmini ile çalışan performansı arasındaki bağlantıyı incelemektir. Metodoloji: Araştırma, Irak'taki Wasit şehrinin belediye müdürlüğünden 210 katılımcıdan rastgele bir örneklem ve nicel bir teknik kullanarak veri topladı. Amaca ulaşmak için araştırma, tanımlayıcı, korelasyon ve regresyon analizini kullandı. Bulgular: Araştırma sonucuna göre İK esnekliği çalışan performansı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Bu, İK esnekliğinin, ekiplerin işyerinde daha iyi performans göstermesini ve daha yüksek kalite standartlarını karşılamasını sağlayarak daha iyi çalışan performansına yol açabileceği anlamına gelir. İK departmanının çalışan odaklı faaliyetleri yürütmesi ve stratejik olarak farklı işlevleri yürüterek ekipleri teşvik etmesi çok önemlidir. Çalışma sonucu, İK esnekliğinin iş tatmini üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu, esnek çalışma saatlerinin çalışan performansını artırdığı ve çalışanların esnek bir programda çalışmasına izin veren işletmelerin ve işverenlerin karlılığını artırdığı anlamına gelir; verimlilikte artış, devamsızlıkta ve organizasyonel fazla mesai harcamalarında azalma ve çalışan mutluluğunda artış görülür. Hem çalışanların refahı hem de şirkete olan bağlılığı esnek çalışma düzenlemelerinden yararlanabilir. Hem işverenler hem de işçiler, işyerinde kendilerine belirli bir serbestlik sağlayarak çalışma koşullarını özelleştirebilirler. Araştırma bulgularına göre iş tatmini ile çalışan performansı arasında pozitif bir ilişki vardır. Bu durum, bireyin performansının belirlenmesinde çalışanın çabasının çok önemli olduğunu, işyerinde daha iyi sonuçlar elde etmek için bireyin yaptığı işten mutlu olması ve ona karşı olumlu bir tutum içinde olması gerektiğini göstermektedir. Bundan sonra, şirketin genel performansı iyileşir ve çalışanın işte kalma olasılığı daha yüksek olur. Bu, çalışan devamsızlığını azaltır ve ayrıca ciroyu azaltmaya yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary objective of this research is to examine the effect of human resource flexibility on job satisfaction and employee performance in the Iraqi city of Wasit's municipal directorate. The study's particular goal is to examine the connections between HR flexibility and employee performance, as well as between HR flexibility and job satisfaction and the connection between job satisfaction and employee performance. Methodology: The research collected data from 210 respondents from the municipalities directorate of Wasit city in Iraq using a random sample and a quantitative technique. To achieve the goal, the research employed descriptive, correlation, and regression analysis. Findings: According to the research result HR flexibility has positive and significantly effect on employee performance. This implies HR flexibility can lead to better employee performance by enabling teams to perform better and meet higher quality standards in the workplace. It is crucial for the HR department to drive employee-centric activities and encourage teams by strategically driving different functions. The study result indicate that HR flexibility has a favorable influence on job satisfaction. This means the flexible working hours raise employee performance and increase the profitability of businesses and employers that allow workers to work a flexible schedule see an increase in productivity, a decrease in absenteeism and organizational overtime expenses, and an increase in employee happiness. Employees' well-being and loyalty to the company may both benefit from flexible working arrangements. Employers and workers alike can be able to customize their working circumstances by allowing them certain leeway in the workplace. According to the research findings, there is a positive relationship between job satisfaction and employee performance. This suggests that the effort of an employee is a crucial aspect in determining an individual's performance, to achieve better results on the workplace, an individual must be happy with his or her work and have a positive attitude about it. After it, the company's overall performance improves and employee will be more likely to stay on the job. This decreases employee absenteeism, and it also helps to reduce turnover.