Sürdürülebilir tüketim kapsamında tasarlanan mobil arayüz uygulama önerisi
Mobile interface application suggestion designed for sustainable consumption
- Tez No: 821502
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE PINAR SAYGIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknoloji geliştikçe üretim artmış. Üretilen fazla ürünlerin tüketicilere satılabilmesi için çeşitli pazarlama stratejileri kullanılmıştır. Ürünlerdeki çeşit ve miktar bolluğu, uygulanan bazı pazarlama taktikleriyle birleşince tüketiciler ihtiyaçlarından fazlasını tüketir hale gelmişlerdir. Dünyadaki kıt kaynaklara rağmen tüketimin hızla artması beraberinde bazı sorunları da getirmiştir. Bu olumsuzluklara karşı sürdürülebilirlik bir çözüm önerisi olarak ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir tüketimin toplum içinde yaygınlaşması kıt kaynakların geleceğe kalması adına önemli bir adım olarak görülebilir. Bu noktada yine gelişen teknolojiden faydalanmak iyi bir seçenek olabilecektir. Teknolojinin gelişmesi ile grafik tasarımında çeşitli alanlar da gelişmiştir. Bu alanlardan birisi de arayüz tasarımıdır. Arayüz tasarımları aracılığıyla insanlara daha kolay ve etkin bir şekilde kullanabilecekleri deneyimler sunulmaktadır. Bu tez çalışmasında kaynakların israfına karşı insanları sürdürülebilirlik hakkında bilinçlendirebilmek ve sürdürülebilir tüketimi yaygınlaştırmak amacıyla bir arayüz tasarımı geliştirilmiştir. Tez kapsamında yapılan uygulama çalışması, Uygulama literatürdeki bilimsel çalışmaların sonucu ortaya çıkan kavramlardan hareketle oluşturulmuştur. Çalışmada önce ilgili literatüre yer verilmiş, sonrasında tasarım uygulaması paylaşılmıştır. Bu çalışma ile bilimsel kaynaklardan beslenerek oluşturulan bu örnek tasarım ile sürdürülebilir tüketimi yaygınlaştırmaya ve kolaylaştırmaya yarayan bir adım atılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As technology improves, production increases. Various marketing strategies have been used to sell surplus products to consumers. When the abundance of variety and quantity in products are combined with some marketing tactics, consumers started to consume more than they need. Despite the scarce resources in the world, the rapid increase in consumption has brought some problems with it. Sustainability has emerged as a solution proposal against these negativities. The widespread use of sustainability and sustainable consumption in society can be seen as an important step towards keeping scarce resources for the future. At this point, it would also be a good option to take advantage of the developing technology. With the development of technology, various fields in graphic design have also developed. One of these areas is the interface design. Through interface designs, people are presented experiences that they can use more easily and effectively. In this thesis, an interface design has been developed in order to raise awareness of people about sustainability against the waste of resources and to promote sustainable consumption. The application was created based on the concepts that emerged as a result of scientific studies in the literature. In the study, first the relevant literature is included, and then the design application is shared. With this study, it is aimed to take a step that helps to popularize and facilitate sustainable consumption with this exemplary design created by the help of scientific sources.