Effect of authentic leadership and affective commitment on work engagement
Otantik liderlik ve duygusal bağlılığın işe bağlılık üzerindeki etkisi
- Tez No: 821504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Modern çalışma ortamında işe bağlılık, işletmelerin başarısının en önemli faktörlerinden biri haline gelmiştir. Çoğu şirket artık çalışanlarını güçlendirmeye ve birçok kararda onlara pay vermeye odaklanıyor. İşletme sahipleri, çalışanlarının amaç dolu bir işin içinde olmasını isterler. Çalışanların yüksek performansı sağlamak için rollerinde motivasyona ve katılıma ihtiyaçları vardır. İşe bağlılık, çalışanlarını şirketlerinin hedeflerine ve değerlerine bağlı tutmak için şirketler tarafından tasarlanan yapılandırılmış bir yaklaşımdır. Iraklı tekstil şirketleri, çalışanlarının işe bağlılıklarını farklı faktörler aracılığıyla geliştirmek için farklı stratejiler kullanmaya başladı. Çalışmanın amacı, Irak tekstil şirketlerinde otantik liderlik (AL) ve duygusal bağlılık (AC) faktörlerinin işe bağlılık (WE) üzerindeki etkilerini test etmektir. Bu çalışma Irak'ta bulunan dört tekstil firmasına uygulanmıştır. Çalışanlarının işe bağlılıklarını geliştirmek için farklı stratejiler benimsediklerini bildirdiler. Araştırmanın evreni 500 çalışandı. Örnek çekmek için rastgele örnekleme yöntemi kullanıldı. Örneklem büyüklüğü 261'dir. Bu çalışmada veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. SSPS 17.0 yazılımı kullanılarak gerekli tüm istatistiksel testler ve analizler yapıldı. Bu çalışmanın sonuçları, genel olarak AL'nin WE üzerinde istatistiksel olarak olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, veri sınırlaması nedeniyle AC analizden çıkarıldı. Çalışma, Irak'taki tekstil şirketlerinin strateji ve programlar uygulamaya devam etmesi gerektiğini öne sürüyor. Ayrıca çalışanlarının WE'sini geliştirmek için başka yöntemler de ekleyebilirler.
Özet (Çeviri)
Under the modern work environment, work engagement has become one of the most important factors of businesses success. Most companies now is focusing on empower their employees and give them a stake in many decisions. Business owners want their employees to be in a work full of purpose on. Employees need motivation and participation in their role to ensure high performance. The work engagement is a structured approach designed by companies to keep their employees committed to their companies' goals and values. The Iraqi textile companies started using different strategies to improve their employees' work engagement through different factors. The purpose of the study is test the effects of authentic leadership (AL) and affective commitment (AC) factors on work engagement (WE) in Iraqi textile companies. This study was applied on four textile companies in Iraq. They reported that they have adopted different strategies to improve their employees' work engagement. The population of the study was 500 employees. A random sample method was used to draw a sample. The sample size used was 261. The questionnaire method was used in this study to collect data. Using SSPS 17.0 software, all the necessary statistical tests and analyses were performed. The results of this study showed that, in general, AL has a statistically positive and significant effect on the WE. However, AC was removed from analysis due to data limitation. The study suggests that the textile companies in Iraq should keep applying strategies and programs. They may also add other methods to improve their employees' WE.