Hibrit savaşın yeni aktörleri: Radikal yabancı terörist savaşçılar
New actors of hybrid warfare: Radical foreign terrorist fighters
  1. Tez No: 821514
  2. Yazar: HASAN SARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAHAN BİROL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Küreselleşmenin getirdiği değişimler birçok alanda olduğu gibi savaş kavramı içinde de yaşanmaktadır. Terörizm kavramı da savaş kavramı gibi kendini yenilemektedir. Rapoport'un terörizmin ilk dört dalga teorisine ek olarak, modern dünyada terörizmin 5.dalganın belirleyici özelliğinin ne olacağına dair farklı bulgulara rastlanmıştır. Devletlerin savunma anlayışında gerçekleşen değişimler ile terör örgütlerini vekil olarak kullanılmaları arasında yeni bir bağ oluşmaya başladığı tartışılmaktadır. Güç mücadelesi kapsamında oluşan çatışma sahalarında başarılı olmayı hedefleyen ülkeler klasik savunma anlayışlarını bırakarak Hibrit Savaş yöntemlerini benimsemeye başlamıştır. Nükleer gücün dehşetinden ve bu caydırıcı unsurun getireceği sorunlardan çekinen ülkeler bu gücün kullanımını başvurulacak en son çare olarak ellerinde bulundurmaktadır. Bu nedenle devletler sahada birbirlerine karşı sert gücünü göstermek yerine bazı sebeplerle Hibrit Savaş bileşenleri ile bir irade ortaya koymayı tercih etmektedirler. Devletlerin Radikal Yabancı Terörist Savaşçıların desteklediği terör örgütlerini Hibrit Savaş'a dâhil etme çabaları bu duruma bir örnek olarak verilebilir. Bu tezin amacı; devletlerin hibrit savaş konsepti içinde Radikal YTS'lerin nasıl ve ne amaçla birer aktör olarak kullanıldığını aktarmak, Rapoport'un Modern Terörizm'in dört dalgasına ilişkin bulgular ışığında 5. Dalga terörizm için belirleyici olması muhtemel özelliklerinin ne olacağına ilişkin yeni bir bakış açısı oluşturmak; Radikal terör örgütlerinin özellikle insan kaynağını oluşturan YTS olgusunu değerlendirmek ve son olarak Radikal YTS'lerin desteklediği terör gruplarının küreselleşmenin etkisiyle ortaya çıkan Hibrit Savaş kavramına dahil olma süreçlerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Changes brought about by globalization are experienced in the concept of war as in many areas. Just like the concept of war, the concept of terrorism is also renewing itself. In addition to Rapoport's theory of the first four waves of terrorism, there have been different findings on what the defining features of the 5th wave of terrorism in the new world will be. A new connection is now being discussed between changes in states understanding of defense and the use of terrorist organizations as proxies. Countries aiming to be successful in the field of conflict within this scope of power struggle have abandoned their classical understanding of defense and started to adopt Hybrid Warfare methods. Countries are afraid of the horrors of nuclear power and the problems that this deterrent will bring, so they keep the use of this power as a last resort. States prefer to achieve their aims, instead of showing their hard power against each other in the field. One example of this is that states are increasingly trying to use terrorist organizations supported by Radical Foreign Terrorist Fighters (FTF) in Hybrid War situations. The aim of this thesis is to convey how and for what purpose Radical FTFs are used as actors within the hybrid war concept of states; to create a new perspective on the characteristics of Rapoport likely to be decisive for the 5th wave of terrorism in light of the findings of the four waves of Modern Terrorism; to evaluate the phenomenon of FTFs, in particular, the human resource of these organizations; and finally to examine the process of the inclusion of terrorist groups supported by Radical FTFs in the concept of Hybrid War, which emerged due to the effects of globalization.