İkinci ve üçüncü kuşak balkan göçmenlerinde travma sonrası stres belirtileri ve travma sonrası büyümenin incelenmesi
Investigation of post-traumatic stress symptoms and post-traumatic growth status in second and third generation balkan immigrants
  1. Tez No: 821513
  2. Yazar: SENA ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı Balkanlardan Türkiye Cumhuriyeti'ne zorunlu göç gerçekleştirmiş kişilerin çocuklarında (2.kuşak) ve torunlarında (3.kuşak) travma sonrası stres ve travma sonrası büyümenin yordayıcı olarak çeşitli demografik değişkenler ile aktarılan travma, psikolojik sağlamlık ve duygu düzenleme becerilerinin rolünü incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya Türkiye'de yaşayan 18 yaş üstü 212 kişi katılmıştır. Araştırma kapsamında Demografik Bilgi Formu, Aktarılan Travma Ölçeği, Travma Sonrası Stres Belirtileri Alt Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Kısa Psikolojik Ölçeği ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada sosyodemografik değişkenler, aktarılan travma, psikolojik sağlamlık ve duygu düzenleme becerilerinin travma sonrası stres belirtileri (TSSB) ve travma sonrası büyüme (TSB) ile ilişkisini belirlemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Aynı değişkenlerin travma sonrası stres ve travma sonrası büyümeyi yordama gücünü belirlemek amacıyla hiyerarjik regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular, 2.kuşağın %2.53'ünde, 3. Kuşağın ise %3'ünde şiddetli seviyede TSSB olduğunu göstermektedir. Pearson Korelasyon analizine göre aktarılan travmanın, psikolojik sağlamlık ve duygu düzenleme becerilerinin TSSB ile, aktarılan travma ve duygu düzenleme becerilerinin ise TSB ile arasında anlamlı şekilde ilişkili olduğu saptanmıştır. Hiyerarşik regresyon analizinin sonuçlarına göre ise aktarılan travmanın geçmiş aile travmaları ile duygu ve davranış düzenleme altboyutunun ve duygu düzenleme becerilerinin duygulara dikkat altboyutunun TSSB'yi, 3.kuşak kadın olmanın ve aktarılan travmanın geçmiş aile yaşantıları altboyutunun TSB'yi yordadığı sonucuna ulaşılmıştır Araştırmadan elde edilen bulgular alanyazın kapsamında tartışılmış ve ilerideki çalışmalara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the predictive role of various demographic variables, transmitted trauma, resilience and emotion regulation skills on the post-traumatic stress and post-traumatic growth of the children (2. Generation) and grandchildren (3. Generation) of people who have made forced migration from the Balkans to the Republic of Turkey. , as well as For this purpose, 212 people over the age of 18 living in Turkey participated to the study. Demographic Information Form, Transferred Trauma Scale, Post-Traumatic Stress Symptoms Subscale, Post-Traumatic Growth Scale, Short Resilience Scale and Emotion Regulation Skills Scale were used to collect data. Pearson Correlation analysis was performed to investigate the relationship of sociodemographic variables, transmitted trauma, resilience and emotion regulation skills with post-traumatic stress (PTSD) and post-traumatic growth (PTG).Hierarchical regression analysis was conducted to determine the predictive power of the same variables on PTSD and PTG. The findings showed that 2.53% of the 2. generation and 3% of the 3. generation had severe PTSD. The results of Pearson Correlation analysis indicatedthat transferred trauma, psychological stability and emotion regulation skills were significantly associated with post-traumatic stress, and transferred trauma and emotion regulation skills were significantly associated with post-traumatic growth. According to the results of hierarchical regression analysis, subscales of past family traumas and regulating emotions and behaviors of transferred trauma scale and subscale of attention to emotions of emotion regulation skills scale were predicting PTSD, and being 3.generation women and subscales of past family traumas transferred trauma scale were predicting PTG. The findings obtained from the research have been discussed in the literature and suggestions for future studies have been presented.