Okul kültürü ile öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişki
Examination of the relationship between school culture and teachers classroom management
- Tez No: 821525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin okul kültürü algısı ile sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Eyüp Sultan ilçesinde resmi ilkokul, ortaokul ve lise kurumlarında görev yapan 387 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği ile Okul Kültür Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilere testlerden t testi, ANOVA (Post Hoc Scheffe ve Games Howell), korelasyon, basit ve çoklu regresyon analizleri yapılarak çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde okul kültürü ve sınıf yönetimi beceri düzeyleri cinsiyet, kıdem, yaş, sınıf mevcudu ve eğitim durumu göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Aynı zamanda okul kademesi, okul mevcudu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Destek kültürü, başarı kültürü ve bürokratik kültür ile sınıf yönetimi becerileri arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyli anlamlı ilişki olduğu; görev kültürü ile sınıf yönetimi becerileri arasında ise orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Okul kültürünün alt boyutları ayrı ayrı incelendiğinde destek kültürü, başarı kültürü, görev kültürü ve bürokratik kültürün sınıf yönetimi becerilerini yordadığı; ancak bu dört alt boyuttan en fazla görev kültürünün öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerini etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' perception of school culture and classroom management skills. In this study, the relational survey method, one of the quantitative research models, was used. The sample of the study consists of 387 teachers working in official primary, secondary and high school institutions in Eyüp Sultan district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. Classroom Management Skills Scale and School Culture Scale were applied in the research. The data obtained in the research were analyzed by performing T test, ANOVA (Post Hoc Scheffe and Games Howell), correlation, simple and multiple regression analysis. When the findings obtained from the research were examined, school culture and classroom management skill levels did not differ significantly according to gender, seniority, age, class size and educational status. At the same time, it was seen that there was a significant difference according to the school level and school size variables. There is a positive and low-level significant relationship between support culture, success culture, bureaucratic culture and classroom management skills; It was found that there was a moderate and positive significant relationship between task culture and classroom management skills. When the sub-dimensions of school culture are examined separately; support culture, success culture, duty culture and bureaucratic culture predict classroom management skills; however, it was found that the task culture most affected the classroom management skills of the teachers out of these four sub-dimensions.