Investigation of automotive radar with electronic warfare perspective
Otomotiv radarlarının elektronik harp bakış açısıyla incelenmesi
- Tez No: 821537
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Milimetrik dalga radar sistemleri, diğer sensör teknolojileri tarafından elde edilemeyen tüm hava durumu bilgilerini sağlar. Piyasada, 77 GHz radar sensör çipleri uygun fiyatlı hale geliyor, bu nedenle radar sistemlerinin kullanımının otomotiv alanına hâkim olması bekleniyor. Özellikle trafik sıkışıklığında aynı RF bandının artan uygulamasının bariz bir sonucu, parazit yönetimidir. Bu önemli bir konudur ve otomotiv radar orijinal ekipman üreticilerinin kilit oyuncular tarafından ele alınmaktadır. Bir başka olası olay, bir düşman tarafından 77 GHz radar sensörlerinin kasıtlı olarak karıştırılmasıdır. Bu çalışmanın amacı, Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemleri radarlarının kilitlenebileceğini ve önemli performans düşüşlerinin meydana gelebileceğini gerekli bir analizle göstermektir. Gereken güç, anten, dalga formu üreteçleri (sayısal radyo frekans hafıza) ve ayrıca karıştırma teknikleri vb. gibi karıştırma sistemlerinin tüm yönleri göz önünde bulundurulur. Menzil doppler haritası ve Sabit Yanlış Alarm Hızı algılama mekanizması, sıkışma koşulları olmadan ve olmadan da incelenir.
Özet (Çeviri)
Millimetric wave radar systems provide all-weather information which can't be obtained by other sensor technologies. On the market, the 77 GHz radar sensor chips become affordable, so the usage of the radar systems will be expected to dominate the automotive domain. One obvious consequences of increasing application of same RF band, especially in traffic jam is the interference management. This is an important issue and addressed by the key players in automotive radar Original Equipment Manufacturers (OEM). Another possible event is the intentional jamming of 77 GHz radar sensors by a hostile. The aim of this study is to show with a necessary analysis that Advanced Driver Assistant Systems (ADAS) radar systems can be jammed, and significant performance degradation might occur. All aspects of jamming systems are considered such as required power, antenna, waveform generators (DRFM: Digital Frequency Memory) as well as jamming techniques, etc. The range doppler map and Constant False Alarm Rate detection mechanism without and with jamming conditions are also investigated.