Benlik saygısı ve sosyal kaygının boyun eğici davranışlar ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between self-esteem and social anxiety with submissive behaviours
- Tez No: 821538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın amacı benlik saygısı ve sosyal kaygının boyun eğici davranışlar ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu araştırmada benlik saygısının, sosyal kaygı üzerinden, boyun eğici davranışları yordadığı hipotezi iddia edilmektedir. Bu doğrultuda bu ilişki içerisinde, sosyal kaygının aracı rol üstlendiği iddia edilmektedir. Araştırmanın örneklemi 172'si kadın, 131'i erkek olan 303 yetişkin katılımcıdan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Benlik Saygısı Ölçeği, Sosyal Kaygı Ölçeği ve Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda benlik saygısı ve sosyal kaygı arasında negatif yönlü; benlik saygısı ve boyun eğici davranışlar arasında negatif yönlü; sosyal kaygı ve boyun eğici davranışlar arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulgulanmıştır. Bu sonuç araştırma hipotezini destekler niteliktedir. Ayrıca benlik saygısı ve sosyal kaygının birlikte boyun eğici davranışları yordayıp yordamadığı Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda benlik saygısı ve sosyal kaygı değişkenlerinin ayrı ayrı boyun eğici davranışları yordadığı ancak birlikte boyun eğici davranışları anlamlı bir düzeyde yordamadığı bulgulanmıştır. Hayes (2013) tarafından geliştirilen Process 2.15 makrosu ile yapılan analiz sonucunda benlik saygısının sosyal kaygı üzerinden boyun eğici davranışları yordadığı, sosyal kaygının aracı rol oynadığı bulgulanmıştır. Bu sonucun araştırma hipotezini destekler nitelikte olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between self-esteem and social anxiety and submissive behaviors. In this research, it is hypothesised that self-esteem, predicts submissive behaviors through social anxiety. Accordingly, the social anxiety has a mediating role in this predictive effect. The sample of the study consisted of 303 adult participants, 172 of whom were women and 131 were men. Self-Esteem Scale, Social Anxiety Scale and Submissive Behaviors Scale were used to collect the data. The data obtained from the participants were analyzed by Pearson Moments Multiplication Correlation Analysis. After the analysis, result have found that self esteem has a significantly negative correlation with social anxiety and submissive behaviour. Furthermore there is a significantly negative relationship between social anxiety and submissive behaviour. This result supports the research hypothesis. In addition, Multiple Linear Regression Analysis revealed that self-esteem and social anxiety together predicted submissive behaviors. As a result of the analysis, it was found that self-esteem and social anxiety variables separately predicted submissive behaviors, but together they did not regulate submissive behaviors at a meaningful level. As a result of the analysis with the Process 2.15 macro developed by Hayes (2013), it was found that the effect of self-esteem on submissive behaviors was mediated by social anxiety. This result supported the research hypothesis.