Determination of mechanical and microstructural properties of engineered cementitious composite incorporating different types of SCM, filler, and PVA fiber
Farklı türlerde SCM, dolgu ve PVA elyaf içeren tasarlanmış çimento kompozitlerin mekanik ve mikroyapı özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 821551
  2. Yazar: ABDULLAH JAMAL MAHMOODSAMI MAHMOODSAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUTFULLAH TURANLI, PROF. DR. AFŞİN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tasarlanmış çimento kompoziti (ECC), gerinim pekleşmesi sergileme ve çoklu mikro çatlak oluşumları yoluyla yüksek eğilme kapasitesi elde etme konusundaki benzersiz yeteneğinden dolayı belirli bir elyaf takviyeli çimentolu kompozit sınıfıdır. Bu deneysel inceleme programında doğal zeolit tozu (NZP) ve doğal perlit tozu (NPP) ek çimento esaslı malzeme (SCM) olarak kullanılmış olup, yağlı ve yağsız olmak üzere iki tip polivinil alkol (PVA) lifi %2 hacimsel oranda kullanılmıştır. ECC üretiminin silis kumuna olan bağımlılığını azaltmak için, silika kumunun kısmi ilavesi olarak doğal perlit kumu (NPS) 0, 25, 50, 75 ve %100 oranlarında kullanılmıştır. 7 ve 28. günlerde ECC numunelerin mekanik ve mikroyapısal özellikleri incelenmiştir. Genel olarak, NZP içeren ECC, daha iyi yük-deplasman performansı ve eğilme mukavemeti elde etmiş, ayrıca NPP içeren ECC'den daha yüksek bir deplasman kapasitesi sergilemiştir. Ancak basınç dayanımı sonuçlarında bunun tersi gözlenmiştir. Özellikle, yağlanmış PVA lifi içeren ECC numuneleri, yağlanmamış PVA lifi içeren ECC numunelerinden daha yüksek deplasman kapasitesi sağlarken, yağlanmış PVA lifinin kullanılması nedeniyle basınç ve eğilme dayanımları kısmen azalmıştır. Ayrıca silikanın kısmen perlit kumu ile yer değiştirmesi de sehim kapasitesini olumsuz etkilemiştir. Ayrıca, taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntülerinden, yüksek miktarda NPS'nin PVA elyafının erken kopmasına neden olduğunu ortaya konmuştur. NZP, yağlanmamış PVA elyafı ve çimentolu kompozitin moleküler bağlanma mukavemetini azaltmada en etkilidir. Bu nedenle, çekilen lifler, bir SCM olarak NZP içeren ECC'de kopmuş uç PVA lifinden daha fazlaydı. ECC'nin mikroyapısal özelliklerini ve NPP, NZP gibi SCM'ler içiren karışımların puzolanik reaktivitesini değerlendirmek için X-ışını kırınım testi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Engineered cementitious composite (ECC) is a particular class of fiber-reinforced cementitious composite due to its unique ability to perform stain-hardening and attain high deflection capacity through multiple microcrack formations. In this experimental examination program, natural zeolite powder (NZP) and natural perlite powder (NPP) were used as supplementary cementitious materials (SCMs) in addition to two types of polyvinyl alcohol (PVA) fiber, oiled PVA and non-oiled PVA fibers with 2 percent of volume fraction. In order to reduce the reliance of ECC production on silica sand, natural perlite sand (NPS) was used as a partial replacement for silica sand at (0, 25, 50, 75, and 100 percent). The ECC specimens' mechanical properties and microstructural characteristics were examined at 7- and 28-days' age. In general, ECC containing NZP obtained better load-deflection performance and flexural strength and revealed a higher deflection capacity than ECC containing NPP. However, the opposite was observed in the compressive strength results. In particular, ECC specimens with oiled PVA fiber resulted in higher deflection capacity than ECC specimens containing non-oiled PVA fiber, while compressive and flexural strengths slightly dropped due to the use of oiled PVA fiber. Furthermore, the partial replacement of silica with perlite sand adversely affected the deflection capacity. Moreover, it can be noted from the scanning electron microscope (SEM) images that the high amount of NPS resulted in a premature failure of the PVA fiber. The NZP was most effective in reducing the molecular bonding strength of non-oiled PVA fiber and cementitious composite. Thus, pulled-out fibers were more than the ruptured end PVA fiber in ECC containing NZP as an SCM. An X-ray diffraction test was also conducted to assess ECC's microstructural properties and pozzolanic reactivity containing SCMs like NPP and NZP.