Vibroacoustic design of metamaterial-type bio-inspired flapping wing
Metamalzeme tipi biyo-ilhamlı çırpma kanadının yapısal tasarımı
- Tez No: 821570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOSTAFA RANJBAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Böcek kanadının yapısı, geometrisinde ve malzeme özelliklerinde rastgele bir dağılımdan oluşur. Bu, dinamik uygulamalar için yapıların tasarımında ilginç olabilir. Böcek kanadının doğru bir yapısal tasarımını yapmak için kalınlık, malzeme özellik varyasyonları, dış yükler ve sınır koşulları gibi gerçek yaşam boyutları dikkate alınır. Bu çalışmada 1275 Hz'e kadar düşük frekanslı bir simülasyon aralığı dikkate alınmıştır. Daha sonra, böcek kanadının geçici yapısal analizi için tam eşli bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği modeli geliştirilmiştir. Böcek kanadı üzerindeki aerodinamik yüzey basınçları hesaplanmıştır. Bunlar, modal, frekans tepkisi ve akustik analizler dahil olmak üzere böcek kanadının yapısal akustik analizi için kullanılmıştır. Bunları daha sonra bal peteği desenlere sahip meta-malzeme tipi kanat tasarımının yapısal akustik performansının incelendiği yeni bir yaklaşım izlemektedir. Bu çalışmanın sonuçları, düşük frekans aralığı uygulamaları için düşük gürültülü kafes tipi biyo-esinlenmiş yapıların tasarımında faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The structure of the insect wing consists of a random distribution in its geometry and material properties. This can be interesting in design of structures for dynamic applications. To make an accurate structural design of the insect wing, the real-life dimensions such as the thickness, material property variations, external loadings and the boundary conditions are considered. A low-frequency range of simulation up to 1275 Hz is considered. Then, a fully-coupled computational fluid dynamic model is developed for the transient structural analysis of the insect wing. The aerodynamic surface pressures on the insect wing are calculated. These have been used for the vibroacoustic analysis of the insect wing including of modal, frequency response and the acoustic analyses. This is later followed by a new approach that designing metamaterial type of wing which has honeycomb patterns and vibroacoustic performance of it is examined as well. The results of this study can be useful in the design of low noise lattice-type bioinspired structures for low frequency-range applications.