Radikalleşme ile mücadelede istihbaratın rolü ve kapsayıcı güvenlik
The role of intelligence and inclusive security in combating radicalization
- Tez No: 821571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Radikalleşme ile mücadele tartışmalı bir alandır. Siyasi nedenlerle aşırıcılık ve radikalleşme kavramlarının güvenlikleştirilmesi, toplumda istihbaratın farklı sesleri engellemeye yönelik bir araç olarak kullanıldığı düşüncesine neden olacaktır. Diğer taraftan istihbarat yoluyla elde edilen bilgiye danışılmadan radikalleşme ile mücadele etmek mümkün değildir. Devletler, bireysel özgürlükleri korumakla sorumlu oldukları gibi vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamakla da sorumludur. Bu açıdan bakıldığında radikalleşme ile mücadele programlarında, güvenlik ve bireysel özgürlükler arasındaki dengenin sağlanması kaygısıyla istihbarat faaliyetleri göz ardı edilemez. İstihbarat faaliyetleri, radikalleşme ile mücadelede geliştirilen programların içerdiği önleme, baskı ve müdahale araçlarının hepsinde etkili bir işleve sahip olmalıdır. Çalışma, istihbarat faaliyetlerinin radikalleşme ile mücadele programlarında etkin olarak kullanılması gerektiğini savunmaktadır. İster sözlü olarak ifade edilsin ister ifade edilmekten kaçınılsın radikalleşme ile mücadele programları istihbaratın imkân ve kabiliyetlerine başvurmak durumundadır. Çalışma bu iddiayı test etmek amacıyla radikalleşme ile mücadelede istihbarat kavramına değinmekten kaçınan Birleşik Krallık örneği ve radikalleşme ile mücadele programlarını bizzat istihbarat örgütleri aracılığıyla sürdüren Danimarka örneklerini karşılaştırmaktadır. Çalışmanın temel iddiası, farklı uygulamalar ve farklı hedef kitlelerine sahip iki modelin temelde aynı faaliyetler etrafında programlarını şekillendirdikleridir. Buradan hareketle denilebilir ki istihbarat faaliyetleri, radikalleşme ile mücadelenin merkezinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Countering radicalization is a controversial area. The securitization of the concepts of extremism and radicalization for political reasons will lead to the perception that intelligence is used as a tool to prevent different ideas in society. Conversely, it is not possible to counter radicalization without consulting the information obtained through intelligence. States are not only responsible for protecting individual freedoms but also for ensuring the safety of the life and property of their citizens. From this point of view, intelligence activities cannot be ignored in anti-radicalization programs with the concern of ensuring the balance between security and individual freedoms. Intelligence activities should have an effective function in all of the prevention, repression and intervention tools included in the programs developed in the challenge against radicalization. The thesis argues that intelligence activities should be used effectively in anti-radicalization programs. Whether expressed verbally or not expressed, programs to counter radicalization have to utilize the means and capabilities of intelligence. To test this claim, the thesis compares the case of the United Kingdom, which avoids mentioning the concept of intelligence in the fight against radicalization, and the case of Denmark, which continues its anti-radicalization programs through intelligence agencies. The main claim of the study is that two models with different applications and different target groups shape their programs around the same activities. From this point of view, it could be stated that intelligence activities are at the center of countering radicalization.