Tip 2 diyabeti olan yaşlı bireylerde kırılganlığın belirleyicileri: diyabet yönetimi, uyku kalitesi, bilişsel düzey
Predictors of frailty in older people individuals with type 2 diabetes: Diabetes management, sleep quality, cognitive level
- Tez No: 821575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİME SELÇUK TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma tip 2 diyabeti olan yaşlı bireylerde kırılganlık, diyabet yönetimi, uyku kalitesi ve bilişsel düzeyi belirlemek; kırılganlık düzeyi ile diyabet yönetimi, uyku kalitesi ve bilişsel düzey arasındaki ilişkiyi değerlendirmek; kırılganlık düzeyini etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişkisel türdedir. Bu çalışmanın evrenini Hüyük Devlet Hastanesi dahiliye polikliniğine başvuran tip 2 diyabeti olan 65 yaş ve üzeri bireyler oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü toplam 246 yaşlı bireyden oluşmaktadır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Edmonton Kırılganlık Ölçeği, Diyabet Öz Yönetim Ölçeği, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Standardize Mini Mental Test (SMMT) ile toplanmıştır. Çalışmanın verilerinin analizinde bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin yaş ortalamasının 73,22±8,02, %52,4'ünün kadın, %68,3'ünün evli, %41,5'inin ilkokul mezunu, diyabet hastalık süresinin 10,91±8,77, %49,2'sinin insülin tedavisi aldığı saptanmıştır. Bireylerin kırılganlık toplam puan ortalaması 7,10±3,71, mini mental test puan ortalaması 25,04±1,77 ve uyku kalitesi puan ortalamasının 7,10±3,77 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine frailty, diabetes management, sleep quality and cognitive level; to evaluate the relationship between frailty level and diabetes management, sleep quality and cognitive level; it was conducted to examine the factors affecting the level of frailty. purposes I mentioned are for older people with type 2 diabetes. This research is descriptive and relational type.The population of this study consists of individuals aged 65 and over with type 2 diabetes who applied to the Hüyük State Hospital internal medicine outpatient clinic. The sample size consists of a total of 246 older people individuals. Research data were collected with Personal Information Form, Edmonton Frailty Scale, Diabetes Self-Management Scale, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), Standardized Mini Mental Test (SMMT). In the analysis of the data of the study, t-test, one-way analysis of variance, correlation analysis and multiple regression analysis were used in independent groups.