Tip 2 diyabeti olan yaşlı bireylerde bilişsel düzeyin öz-etkililik ve fiziksel aktivite ile ilişkisi
The relationship of cognitive level with self-efficacy and physical activity in elderly individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 681315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİME SELÇUK TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma tip 2 DM' si olan bireylerin bilişsel düzey, öz-etkililik ve fiziksel aktivite düzeyini belirlemek; bilişsel düzeyi etkileyen faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı ilişkisel türde yapılmıştır. Araştırmanın evreninin Konya Numune Hastanesinin endokrinoloji ve dahiliye polikliniğine başvuran bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem büyüklüğü 175 kişidir. Araştırma verilerinin toplanmasında kişisel bilgi formu, Standardize Mini Mental Test (SMMT), Tip 2 Diyabet Öz-Etkililik Ölçeği, Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Karşılaştırmalı analizlerde t testi, OneWay ANOVA testi, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis testi, Backward metodu çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin yaş ortalaması 71,17±6,27, %64,1'inin kadın, %92,4'ünün evli, %53,5'inin eşi ile birlikte yaşadığı, %47,1'inin ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Bireylerin bilişsel düzey puan ortalaması 22,99±5,36 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to determine type 2 diabetes patients'cognitive, self-efficacy and physical activity levels and analyze the factors that affect cognitive levels. The study population consisted of individuals who were visited the endocrinology and internal medicine polyclinics of Konya Numune Hospital. The study sample included 175 individuals. The data were collected using a personal information form, the Standardized Mini-Mental State Examination (SMMSE), the Type 2 Diabetes Self-Efficacy Scale and the Physical Activity Scale for the Elderly (PASE). The data analysis was conducted using numbers, percentages, means, and standard deviations. Comparative analyses were performed using the t test, one-way ANOVA, the Mann-WhitneyU test, theKruskal-Wallis test and backward multiple regression. The participants' mean age was 71.17±6.27. Of them, 64.1% were female, 92.4% were married, 53.5% were living with their spouses, and 47.1% were primary school graduates. Their mean cognitive level score was 22.99±5.36.