Tip 2 diyabetli yaşlı bireylerde diz eklem pozisyon hissi, denge ve alt ekstremite kas gücünün değerlendirilmesi
Assessment of knee joint position sense, balance, and lower extremity muscle strength in elderly individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 1014698
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Tip 2 diyabet, yaşlı bireylerde nöromüsküler kontrol, denge ve proprioseptif duyu kaybına bağlı olarak fonksiyonel kapasitenin azalmasına ve düşme riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tip 2 diyabeti olan ve diyabeti olmayan yaşlı bireylerde diz eklem pozisyon hissi, denge ve alt ekstremite kas gücünün karşılaştırılmasıdır. Kesitsel tanımlayıcı nitelikte bu çalışmaya 60 yaş ve üzeri diyabeti olan (n=66) ve olmayan (n=66) toplam 132 birey dahil edildi. Bireylerin Berg Denge Ölçeği ile denge performansı, dijital inklinometre ile diz eklem pozisyon hissi, izometrik el dinamometresi ve 30 saniye otur-kalk testi ile alt ekstremite kas gücü değerlendirildi. Araştırmanın bulguları, tip 2 diyabetli bireylerin denge performansının diyabeti olmayanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük olduğunu ve düşme öyküsünün bu grupta daha yaygın olduğunu gösterdi (p<0,05). Diyabetli bireylerin diz eklem pozisyon hissinin anlamlı düzeyde daha az, diz fleksör ve ekstansör kas kuvvetlerinin ise daha düşük olduğu saptandı (p<0,05). Sonuç olarak, tip 2 diyabetli yaşlı bireylerde denge performansında ve propriosepsiyon duyusunda bozulma olduğu, alt ekstremite kas gücünde azalma olduğu görülmektedir. Bu durumun düşme riskini artırabilecek önemli bir faktör olduğu değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda, diyabetli bireylerde nöromüsküler fonksiyonları geliştirmeye yönelik çok bileşenli egzersiz yaklaşımlarının rehabilitasyon programlarına dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes causes a decrease in functional capacity and an increased risk of falls in older adults due to impaired neuromuscular control, balance, and proprioceptive sensation. The aim of this study was to compare knee joint position sense, balance, and lower extremity muscle strength in older adults with and without type 2 diabetes. A total of 132 individuals aged 60 years and older, including those with diabetes (n=66) and those without diabetes (n=66), were included in this cross-sectional descriptive study. Balance performance was assessed using the Berg Balance Scale, knee joint position sense was evaluated with a digital inclinometer, and lower extremity muscle strength was measured using an isometric hand-held dynamometer and the 30-second sit-to-stand test. The findings of the study showed that balance performance was significantly lower and the history of falls was more common among individuals with type 2 diabetes compared to those without diabetes (p<0.05). Individuals with diabetes were found to have significantly reduced knee joint position sense and lower knee flexor and extensor muscle strength (p<0.05). In conclusion, older adults with type 2 diabetes exhibit impairments in balance performance and proprioceptive sensation, as well as decreased lower extremity muscle strength. This condition is considered an important factor that may increase the risk of falls. Accordingly, the inclusion of multicomponent exercise approaches aimed at improving neuromuscular functions in rehabilitation programs for individuals with diabetes is recommended.