Tip 2 diyabeti olan yaşlı bireylerde düşme riskinin diyabet öz yönetimi ve bilişsel düzey ile ilişkisi
Risk of falling in ELDERLY individuals with TYPE 2 diabetes and its relationship with self management of diabetes and cognitive level
  1. Tez No: 805589
  2. Yazar: ŞEYMA BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİME SELÇUK TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma tip 2 diyabeti olan yaşlı bireylerde düşme riski, diyabet öz yönetimi ve bilişsel düzeyi belirlemek; düşme riski ile diyabet öz yönetimi ve bilişsel düzey arasındaki ilişkiyi değerlendirmek düşme riskini etkileyen faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi tip 2 diyabeti olan 211 yaşlı bireyden oluşmaktadır. Araştırma verileri 01 Şubat-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Konya ili Akşehir ilçesinde yer alan bir Aile Sağlığı Merkezinde toplanmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Diyabet Öz Yönetim Ölçeği, Düşme Riski Değerlendirme Ölçeği, Standardize Mini Mental Test kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan tip 2 diyabeti olan yaşlı bireylerin yaş ortalaması 70,45±5,75, %50,7'sinin erkek, %77,7'sinin evli, %70,1'inin ilkokul, diyabet tanı süresinin 12,01±8,39 olduğu, %77,7'sinin oral tedavi aldığı, %78,7'sinin ekonomik durumunun orta ve %67,3'ünün eşiyle birlikte yaşadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and relational study conducted to determine risk of falling, diabetes self management, cognitive level in elderly individuals with type 2 diabetes; to evaluate the relationship between the risk of falling, diabetes self-management and cognitive level and to investigate the factors affecting risk of falling. Sample of the study was formed by 211 elderly individuals with type 2 diabetes. The study datas was collected at a Family Health Center at Akşehir district of Konya province between February 01 and May 31, 2022. Study data was collected using Personal Information Form, Diabetes Self Management Scale, Risk of Falling Assessment Scale, and Standardized Mini Mental Test. During assessment of data number, percentage, mean, Standard deviation values for descriptive statistics, t test in independent groups, One-way ANOVA test, multiple regression analysis was used to analyze data. It was determined that the mean age of elderly individuals with type 2 diabetes was 70.45±5.75, 50.7% were male, 77.7% were married, 70.1% had primary school degrees, their diabetes diagnosis period was 12.01±8.39, 77.7% received oral treatment, 78.7% had medium income level, and 67.3% lived with their spouses.