Self-concept and physical self-perception differences between active wheelchair basketball players and non-active disabled male adults
Tekerlekli sandalye basketbolu oynayan ile fiziksel olarak aktif olmayan erişkin engellilerin arasındaki benlik algısı ve fiziksel olarak kendilerini algılama farkı
  1. Tez No: 82158
  2. Yazar: BAŞAK ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
oz TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOLÜ OYNAYAN İLE FİZİKSEL OLARAK AKTİF OLMAYAN ERİŞKİN ENGELLİLERİN ARASINDAKİ BENLİK ALGISI VE FİZİKSEL OLARAK KENDİLERİNİ ALGILAMA FARKI Erdem, Başak Yüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Settar KOÇAK Ocak 1999, 107 Sayfa Bu çalışmanın amacı tekerlekli sandalye basketbolü oynayan (AD) ve fiziksel olarak aktif olmayan (NAD) erişkin erkek engellilerin benlik algısı ve fiziksel olarak kendilerini algılamalarında fark olup olmadığım bulmaktır. Çalışmaya gönüllü, yaşlan 19-41 arasındaki 43 tekerlekli sandalye basketbolcusu ile yaşlan 19-42 arasında olan 44 aktif olmayan engelli katılmıştır. Tekerlekli sandalye basketbolculan haftada en az 3 antrenman yaparken, fiziksel olarak aktif olmayan grup düzenli hiçbir spor faaliyetine katılmamaktadırlar.Her iki AD ve NAD grubu da a) Kişisel Bilgi Formunu, b) Tennessee Benlik Algısı Ölçeğini (Roid & Fitte, 1991), c) Fiziksel Olarak Kendini Algılama Profilini (Fox, 1990) doldurmuşlardır. Yapılan MANOVA analizinde, benlik algısı kavramında ve kendıini fiziksel olarak algılamada ve her iki ölçeğin alt ölçeklerinde, engellilerin aktif olma seviyelerine (AD & NAD) göre anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SELF-CONCEPT AND PHYSICAL SELF-PERCEPTION DIFFERENCES BETWEEN ACTIVE WHEELCHAIR BASKETBALL PLAYERS AND NON- ACTIVE DISABLED MALE ADULTS Erdem, Başak M. S., Department of Physical Education and Sports Supervisor: Assist. Prof. Dr. Settar KOÇAK January 1999, 107 pages The purpose of this study was to ascertain the difference between physically active (AD) who are wheelchair basketball players and non-active (NAD) disabled male adults in terms of self-concept and physical self-perception. Active participants were 43 in number and age range was 19-41 years while non-active participants were 44 in number and age range was 19-42 years. AD group was practicing at least three times in a week while the NAD group was not participated in a regular physical activity. Both AD and NAD groups completed a) Personal Information Form, b) Tennessee Self-concept Scale (Roid & Fitts, 1991), c) Physical Self-Perception Profile (Fox, 1990). IllThe one way MANOVA conducted to determine the effects of exercise on Self-Concept and Physical Self-Perception according to different activity levels of groups (AD & NAD).