Türkiye – Afrika dış ticaret ilişkileri ve büyüme etkisi: Burundi örneği
Turkey-Africa foreign trade relations and its impact on growth: The case of Burundi
  1. Tez No: 821595
  2. Yazar: FRANCOIS NDAYISHIMIYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Türkiye-Afrika arasındaki ticari ilişkileri Afrika ülkeleri bağlamında incelemeyi hedeflemektedir. Geçtiğimiz dönemlerde pek çok Afrika ülkesi dışa dönük ekonomi anlayışı çerçevesinde hızlı bir büyüme sürecine girmiş ve bu süreçte Türkiye-Afrika ticari ilişkileri sürekli gelişmiştir. Ampirik çalışmada, Türkiye - Burundi için 1994-2018 dönemindeki verilerle ihracat, ithalat ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi araştırıldı. Birim kök testi sonuçlarına göre sonuçları ihracat, ithalat ve ekonomik büyüme arasında uzun dönem denge ilişkisinin olduğunu gösterdi. Seriler eş bütünleşik olduklarından, nedensellik testinin yapılması için vektör hata düzeltme modeli kullanılmıştır. Hata Düzeltme Modeline göre, Ekonomik büyümeden ihracata ve ithalattan ihracata doğru bir nedensellik ilişkisi olmasına rağmen ihracattan ve ithalattan büyümeye doğru bir nedensellik ilişkisi söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the commercial relations between Turkey and Africa countries. In the past, many African countries have entered a rapid growth process within the framework of an outward-oriented economy, and Turkey-Africa commercial relations have developed continuously in this process. In the empirical study, the causality relationship between exports, imports and economic growth was investigated with the data for the period 1994-2018 for Turkey - Burundi relatıons. According to the unit root test results, it was seen that all series were stationary at the first difference. The results of Johansen's cointegration test showed that there is a long-run equilibrium relationship between exports, imports and economic growth. Since the series are cointegrated, vector error correction model was used to test for causality. According to the Error Correction Model, although there is a causal relationship from economic growth to exports and from imports to exports, there is no causality relationship from exports and imports to growth.