Usability and user experience in the design of bike rental systems case of Isbike bike renting system
Bisiklet kiralama sistemlerinin tasarımında kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi Isbike bisiklet kiralama sistemi örneği
  1. Tez No: 821597
  2. Yazar: OZAN SONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEM GÜLİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etkileşim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Geçmişten günümüze insanoğlu her zaman bir hizmet veya bir ürün üretmiştir. Bu ürün veya hizmetlerin kalitesini vurgulayan en önemli göstergelerden biri kullanabilirlik kavramıdır. Alınan bu hizmet veya üründen kullanıcının ne hissettiği ile ise Kullanıcı deneyimi kavramı ilgilenir. Bu çalışmada kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi kavramlarının ürün geliştirmedeki etkilerinin incelenmesi amacıyla İsbike bisiklet kiralama sistemi oda üzerinden kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyiminin ürün tasarımındaki rollerinin irdelenmesi hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda İsbike bisiklet kiralama Sistemleri nde görev almış o ürün geliştirici kişiler ve İsbike bisiklet kiralama sistemini deneyimlemiş olan katılımcılar üzerinden tespitler yapılmış ve bu yolla gelecek çalışmalar adına bir yol haritası belirlenmesi hedeflenmiştir. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, kapsamı, başlıca soruları, hipotezi ve çalışmanın yöntemi anlatılmıştır. Çalışmanın devamında araştırmanın odağında bulunan kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi kavramları ele alınmış bu kavramların tanımlarıyla birlikte bileşenleri ve sorgulama yöntemleri tespit edilerek kullanıcı deneyimi tasarımı kavramının açıklanması sağlanmıştır. İlerleyen bölümde tasarım kavramı Tanımlanmış ve tasarım ile kullanılabilirlik kavramları arasındaki ilişki irdelemiştir. Çalışmanın devamında ise bisiklet kavramı tanımlanmış ve bisikletin kent içindeki kullanımının evrimi yerdelenmiştir bisiklet kiralama sistemleri ve Türkiye'deki İsbike bisiklet kiralama sistemi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise araştırmanın tüm süreci ile ilgili bulguların sınıflandırılması, değerlendirilmesi, anlamlaştırılması ve geliştirilebilmesi için görüşme tekniği kullanılarak katılımcılardan ve ürün geliştiricilerden veriler toplanmış bu verilerin değerlendirmesi sonradında yeni veriler elde edilmiş sonucunda kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyiminin İsbike bisiklet kiralama sistemi üzerindeki etkileri ortaya konmuş ve İsbike bisiklet kiralama sisteminin tasarımına öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
From past to present, human beings have always produced a service or a product. One of the most important indicators emphasizing the quality of these products or services is the concept of usability. The concept of user experience is concerned with what the user feels from this service or product. In this study, in order to examine the effects of usability and user experience concepts on product development, it is aimed to examine the roles of usability and user experience in product design through the Isbike bicycle rental system. For this purpose, determinations have been made through the product developers who have worked in Isbike bicycle rental systems and the participants who have experienced the Isbike bicycle rental system, and in this way, it is aimed to determine a road map for future studies. In the introduction section, the subject, purpose, scope, main questions, hypothesis and methodology of the study are explained. In the following sections of the study, the concepts of usability and user experience, which are the focus of the research, are discussed, and the concept of user experience design is explained by determining the definitions of these concepts, their components and inquiry methods. In the third part of the study, the concept of design is defined and the relationship between the concepts of design and usability is examined. In the following part of the study, the concept of bicycle is defined and the evolution of the use of bicycles in the city is discussed, bicycle rental systems and the Isbike bicycle rental system in Turkey are emphasized. In the fourth part of the study, data was collected from the participants and product developers using the interview technique in order to classify, evaluate, make sense of and develop the findings related to the whole process of the research. After the evaluation of these data, new data was obtained and as a result, the effects of usability and user experience on the Isbike bicycle rental system were revealed and suggestions for the design of the Isbike bicycle rental system were put forward.