Gateroad convergence measurements and relevant support design for oal lignite mines
- Tez No: 8216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
OAL de A13 Üretim Panosuna ait taban yollarındaki istasyonlarda konverjans ölçümleri yapılmıştır. Bu tezde sunulan çalışmalar bu ölçümlerle ilgili olup 'ölçümler açıklanmakta ve sonuçlar değerlendirilmektedir. Teorik analizler sonucunda elde edilen değerler ölçülen değerlerle karşılaştırılmıştır.. Sonuç olarak OAL de taban yolları için tahkimat tasarımı ile ilgili öneriler verilmiştir. Anahtar sözcükler Tabanyolu uzunayak tahkimat konverjans Bilim Sayısal Kodu 6D7.D1.DZ _IV_
Özet (Çeviri)
A series of convergence measurements were carried out at a number of measurement stations located in the tailgate and the maingate of the A 13 Production Panel in OAL Lignite Mine. The investigations presented in this work are concerned with these measurements. The readings were first explained and then discussed. Furthermore the results related to the theoretical analysis were compared to those of in-situ measurements. A number of recommendations were finally given with respect to support design appropriate to the strata conditions on OAL Mine.