Gebelerde prenatal stres ve travmatik doğum algısının prenatal bağlanma ile ilişkisi
The relationship between prenatal stress and traumatic birth perception and prenatal attachment in pregnants
- Tez No: 821604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME ESRA MERAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gebelik dönemi kadının ebeveynlik rolüne hazırlandığı, ambivalan duyguların yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde yaşanan stres ve travmatik doğum algısı prenatal bağlanmayı olumsuz olarak etkilemektedir. Bu çalışma, gebelerde prenatal stres ve travmatik doğum algısının prenatal bağlanma ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan çalışmanın evrenini, bir üniversite hastanesinde kadın doğum kliniğindeki 18-40 yaş aralığındaki gebeler oluşturmaktadır. Araştırmaya 383 gebe dahil edilmiştir. Veriler;“Tanıtıcı bilgi formu”,“Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE)”,“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ)”ve“Doğum Öncesi Algılanan Stres Ölçeği (DÖASÖ)”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, medyan, minimum maksimum değer, t testi, Varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis varyans analizi, Bonferroni testi, Spearman korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi (backward yöntemi) kullanılmıştır. Gebelerin %60,1'inin 25-34 yaş aralığında ve %46,5'i primipardır. Gebelerin PBE puan ortalamasının 64,02±12,25 (medyan: 66, min-max:33-84) TDAÖ puan ortalamasının 58,33±33,10 (medyan: 52, min-max:3-130) ve DÖASÖ puan ortalamasının 2±0,59 (medyan: 1,91, min-max:1-4) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a period in which the woman prepares for the role of parenting and experiences ambivalent emotions. The stress and the perception of traumatic childbirth experienced during this period negatively affect prenatal attachment. This study was conducted to examine the relationship between prenatal stress and traumatic childbirth perception in pregnant women and prenatal attachment. The universe of the descriptive and relationship-seeking study consists of pregnant women between the ages of 18-40 in a gynecology clinic in a university hospital. 383 pregnant women were included in the study. Data; it was collectes with“descriptive information form”,“Prenatal Attachment Inventory (PAI)”,“Scale of Traumatic Childbirth Perception (STCP)”and“Antenatal Perceived Stress Iventory (APSI)”. In the analysis of data; number, percentage, mean and standard deviation, median, minimum maximum value, t test, Analysis of variance (ANOVA), Mann Whitney U test, Kruskall Wallis analysis of variance, Bonferroni test, Spearman correlation analysis and multiple regression analysis (backward method) were used. 60.1% of pregnant women are in the 25-34 age range and 46.5% are primipara. The mean PAI score of the pregnant women was 64.02±12.25 (median: 66, min-max:33-84); It was determined that the mean STCP score average was 58.33±33.10 (meiyan: 52, min-max:3-130) and the mean APSI score was 2±0.59 (medyan: 1.91, min-max:1-4).