Examination of the effect of esg ratings on dividend payouts and future earnings growth relationship: the case of Turkey
ESG derecelendirmelerinin temettü ödemeleri ve gelecekteki kazanç büyüme ilişkisi üzerindeki etkisinin incelenmesi: Türkiye örneği
- Tez No: 821603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki şirketlerin ESG skorlarının, temettü ve kârlarındaki büyüme arasındaki ilişkiye olan etkisi incelenmiştir. Çalışmada kullanılan nihai örneklem 2012-2021 yılları arasını kapsamakta ve 26 çapraz kesitten oluşmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, Türkiye bağlamında temettüler, kazanç artışı ve ESG derecelendirmeleri arasındaki ilişkiye dair fikir vermektedir. Daha da önemlisi, çalışma, ESG derecelendirmelerinin gelecekteki kazanç büyümesi üzerinde olumlu ve önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Türkiye'de daha yüksek ESG derecesine sahip firmaların gelecekte daha yüksek kazanç büyümesi yaşama olasılığı daha yüksektir, bu da güçlü yönetim uygulamalarının yanı sıra çevresel ve sosyal hususların entegre edilmesinin uzun vadeli finansal performans ve büyüme beklentilerinin iyileştirilmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Ayrıca, çalışma, ESG derecelendirmeleri ile temettü ödemesi arasında negatif ve anlamlı bir etkileşim bulmaktadır; bu da daha yüksek ESG derecelendirmeleri ile artan temettü ödemelerinin birleşik etkisinin gelecekteki kazanç artışını azaltabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, Türkiye'de temettüler ve kazanç büyümesi arasındaki ilişkide ESG derecelendirmelerinin etkisini anlamamıza katkıda bulunmaktadır. Bulgular, gelecekteki kazanç büyüme potansiyelini artırmak için kurumsal karar alma ve stratejik planlamada ESG faktörlerini dikkate almanın önemini vurgulamaktadır. Türk firmaları, sürdürülebilir iş uygulamalarını entegre ederek, yüksek ESG derecelerini koruyarak, karlılığı artırarak ve gelecekteki varlıklara yatırım yaparak, uzun vadeli finansal başarı ve dayanıklılık sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how Environmental, Social, and Governance (ESG) ratings influence the relationship between dividends and earnings growth in Turkey. By addressing this research question, the study seeks to enhance our understanding of how ESG ratings influence the correlation between dividends and future earnings growth, while considering potential effects of other financial variables. The final sample covers a period of 10 years (2012-2021) with 26 cross-sections. The findings of this study provide insights into the relationship between dividends, earnings growth, and ESG ratings in the Turkish context. Importantly, the study demonstrates that ESG ratings have a positive and significant impact on future earnings growth. Firms with higher ESG ratings in Turkey are more likely to experience higher future earnings growth, indicating that integrating environmental and social considerations, along with strong governance practices, can contribute to improved long-term financial performance and growth prospects. Furthermore, the study finds a negative and significant interaction between ESG ratings and dividend payout, suggesting that the combined effect of higher ESG ratings and increased dividend payouts may dampen future earnings growth. In conclusion, this study contributes to our understanding of the influence of ESG ratings on the relationship between dividends and earnings growth in Turkey. The findings highlight the importance of considering ESG factors in corporate decision-making and strategic planning to enhance future earnings growth potential. By integrating sustainable business practices, maintaining high ESG ratings, improving profitability, and investing in future assets, Turkish firms can foster long-term financial success and resilience.