Genç yetişkinlerin flört şiddet tutumlarının bağlanma stilleri, romantik kıskançlık ve romantik inançlar tarafından yordanması
The prediction of dating violence attitudes of young adults according to attachment styles, romantic jealousy and romantic beliefs
- Tez No: 821618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı; 18-30 yaş arası genç yetişkinlerin, flörtte şiddete yönelik tutumlarının bağlanma stilleri, romantik kıskançlık ve romantik inançlar tarafından yordanmasıdır. Araştırmanın örneklemini, 289 kadın ve 109 erkek birey katılarak toplamda 398 birey oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu,“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II”,“Flörtte Şiddete Yönelik Tutum Ölçekleri”,“Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği”ve“İlişki İnançları Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış ve bu ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamında gerekli analizler IBM SPSS versiyon 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Değişkenlere ilişkin tanımlayıcı istatistiklerden kategorik olanlar sayı ve yüzde olarak; sürekli olanlar ise ortalama, standart sapma ve medyan, minimum ve maksimum değerler şeklinde verilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu örneklem sayısı baz alınarak test edilmiştir. Veriler, Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon analizi ile incelenmiştir. Çalışmada saptanan sonuçlara aşağıda özetlenerek yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; Attitudes towards violence in dating violence of young adults aged 18-30 are predicted by attachment styles, romantic jealousy and romantic beliefs. The sample of the study consisted of a total of 398 people, 289 women and 109 men. Personal information form,“Experiences in Close Relationships Inventory II”,“Attitudes towards Dating Violence Scale”,“Multidimensional Jealousy Scale”and“Relationship Beliefs Scale”were used as data collection tools in the research. The validity and reliability of the data collection tools were examined and it was determined that these scales were valid and reliable. Necessary analyzes within the scope of the research were made with the IBM SPSS version 25.0 package program. The categorical descriptive statistics for the variables are as numbers and percentages; the continuous ones are given as mean, standard deviation and median, minimum and maximum values. Conformity of continuous variables to normal distribution was tested based on the number of samples. Data were analyzed by Pearson Correlation Analysis, Multiple Linear Regression analysis. The results of the study are summarized below.