Religious conversion of Iranian asylum-seeking women in the process of searching for identity: The case of Eskisehir
İranlı mülteci kadınların kimlik arama sürecinde din değiştirmeleri: Eskişehir'de bir saha araştırması
  1. Tez No: 821619
  2. Yazar: RAYEHE MOZAFARIAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜLLÜPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
1979 devriminden sonra,“din değiştirmeye”veya“İslam'dan”ayrılmaya karşı yasalar daha katı bir şekilde gözetilmekte ve diğer inançların yayılması ağır şekilde cezalandırılmaktadır. Bu eleştirilere rağmen İranlıların“İslam'ı”bırakıp başka dinlere geçme istekleri manidardır. İranlıların yöneldiği dinlerden biri de“Hristiyanlıktır”. Yeni inananlar üzerindeki duygusal etkiler, birçok kişinin İran'ı terk etmesine ve başka bir ülkede kendi inançlarını takip etmesine neden olmuştur. Bu araştırma“Eskişehir”ilinde yapılmıştır. Eskişehir, Türkiye'de mültecileri barındıran önemli büyük şehirlerden biridir. Araştırmada 2019-2022 yılları arasında bu şehirdeki farklı kiliseler sıklıkla ziyaret edilmiş, gözlemler yapılmış ve bu farklı kiliselerden 27 İranlı kadınla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. İranlı“Hıristiyanlaştırılmış”“sığınmacı”kadınlar için bazı modeller sunan bu çalışma kadınların çoğunun yeni bir kimlik arayışında olduğuna işaret etmektedir. Çizilen modele göre kadınlar, İran'da yaşadıkları toplumsal baskılar, zararlar ve üzücü deneyimler nedeniyle göç süreciyle birlikte İslam'dan ayrılma eğilimine de yöneliyor. İslam'da aile bireylerinin hâkimiyeti ve devletin gücü nedeniyle, kadınlar kimlik inşa süreçlerinde problemler yaşamaktadır. Erken yaşta evlilik, aile içi şiddet, eğitimsizlik ve daha pek çok şey, kadınların kişisel ve sosyal ihtiyaçlarını fark etmelerini engellemiştir. Neticede bu araştırmada görüşülen kadınlar yaşadıkları bütün sorunları hesaba katarak, İslam'dan uzaklaşma eğilimine girmiş ve din değiştirmiştir. Bu kadınlar“Hıristiyanlığın”, kadının dinini ve adını değiştirmesine, şahitlik yapmasına, günahlarından arınmasına ve sonunda yeniden doğmasına izin verdiğini vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
After the 1979 revolution, laws against“religious conversion”or leaving“Islam”are more strictly observed, and the propagation of other faiths is heavily punished. Despite these criticisms, the desire of Iranians to leave“Islam”and join other religions is significant. One of the religions that Iranians tend towards is“Christianity.”The emotional effects on the new believers led many to leave Iran and follow their beliefs in another country. This research was conducted in the city of“Eskisehir.”“Eskisehir”is one of several cities hosting refugees in“Turkey.”In the study, different churches in this city were visited frequently between 2019-2022, observations were made, and in-depth interviews were conducted with 27 Iranian women from these other churches. This study presents some models for Iranian“Christianized”“refugee”women and indicates that most women are searching for a new identity. According to the model drawn, women tend to leave“Islam”along with the migration process due to the social pressures, harm, and painful experiences they have experienced in Iran. Due to the dominance of family members and the state's power in“Islam,”women experience problems in their identity construction processes. Early marriage, domestic violence, lack of education, and many more prevented women from realizing their personal and social needs. As a result, the women interviewed in this study, considering all the problems they experienced, tended to move away from“Islam”and converted to“Christianity.”These women emphasized that“Christianity”allows women to change their religion and name, testify, be cleansed of their sins, and finally be reborn.