Okul yöneticilerinin yönetim becerileri ile okullarının etkililiği arasındaki ilişki
The relationship between school administrators' management skills and effectiveness of their schools
  1. Tez No: 821633
  2. Yazar: ENGİN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SEZGİN NARTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul öğretmenlerinin algılarına göre okul yöneticilerinin yönetim becerileri ile okullarının etkililiği arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Ayrıca araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarının cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim düzeyi gibi demografik değişkenler yönünden farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Bolu ili merkez ilçedeki resmi ilkokullarda görev yapan 525 sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Bu öğretmenlerin tamamına ulaşılmış ve 270 öğretmen geri dönüş yaparak araştırmaya katılmıştır. Araştırmada veriler çevrimiçi formlarla toplanmış ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgiler Formu, Okul Etkililiği Ölçeği ve Yönetim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizleri SPSS 22.0 paket programından faydalanılmıştır. Betimsel istatistiklerde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ayrıca Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Spearman Rho Korelasyonunda yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekildedir: Çalışmaya katılan öğretmenlerin okul yöneticilerinin yönetim becerilerine ilişkin algıları ölçeğin tamamında ve tüm alt boyutlarında 'tamamen katılıyorum' düzeyindedir. Sınıf öğretmenlerinin görev yaptıkları okulların etkililiğine ilişkin algıları ise 'katılıyorum' düzeyindedir. Öğretmenlerin algılarına göre incelenen değişkenler arasında cinsiyet değişkenine göre sadece teknik beceriler alt boyutunda; yaş değişkenine göre tüm alt boyutlarda; mesleki kıdem değişkeninde niteliksel beceriler alt boyutunda; eğitim durumu değişkeninde ise tüm alt boyutlarda anlamlı bir farkın oluşmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Okul etkililiğine ilişkin araştırma sonuçlarına bakıldığında cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerinde anlamlı bir fark çıkmazken yaş ve mesleki kıdem değişkenlerinde anlamlı farkın ortaya çıktığı görülmüştür. Araştırmada okul yöneticilerinin yönetim becerileri ile okullarının etkililiği arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılan Spearman Rho Korelasyonunda orta düzeyde pozitif yönde ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgulardan hareket ederek farklı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between the management skills of school administrators and the effectiveness of their schools according to the perceptions of primary school teachers. In addition, it was examined whether the perceptions of the teachers participating in the research differ in terms of demographic variables such as gender, age, professional seniority and education level. The universe of the research consisted of 525 classroom teachers working in public primary schools in the central district of Bolu in the 2021-2022 academic year. All of these teachers were reached and 270 teachers responded and participated in the research. In the research, data were collected with online forms and relational scanning model was used. Personal information form, Management Skills Scale and School Effectiveness Scale were used as data collection tools. Data analysis was made using the SPSS 22.0 package program. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation values were calculated in descriptive statistics. Also, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Spearman Rho Correlation were used to analyze the data. The findings obtained in the study are as follows: The perceptions of the teachers participating in the study regarding the management skills of the school administrators are at the level of 'totally agree' in the whole scale and in all its sub-dimensions. Classroom teachers' perceptions of the effectiveness of the schools they work in are at the level of“agree”. Among the variables examined according to the perceptions of the teachers, only in the technical skills sub-dimension in the gender variable; in all sub-dimensions in the age variable; in the qualitative skills sub-dimension in the professional seniority variable and in all sub-dimensions in the variable of educational status, it was concluded that there was no significant difference. Looking at the results of the research on school effectiveness, it was seen that while there was no significant difference in the variables of gender and educational status, there was a significant difference in the variables of age and professional seniority. In the study, it was determined that there was a moderate positive relationship in the Spearman Rho Correlation, which was made to determine the relationship between the management skills of school administrators and the effectiveness of their schools. Based on these findings, different suggestions have been developed.