8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde Atatürk dönemi eğitim inkılaplarının yeri ve tarih eğitimindeki önemi
The place of Atatürk era educational revolutions in 8th grade Revolution History and Ataturkism course and its importance in history education
  1. Tez No: 821635
  2. Yazar: OĞUZHAN BİLEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Medeniyetlerin var oluşundan beri dil konusu alfabe bağlamında büyük bir önem taşımıştır. Osmanlı Devleti'nin Tanzimat devrinden beri alfabe konusu ve dilde yaşanan zorluklar gündeme gelmiş çeşitli denemeler yapılmış ancak net bir çözüm bulunamamıştır. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Atatürk'ün Türk Devrimi bağlamında yapmış olduğu kültürel inkılaplar neticesinde Latin kökenli harflerle yeni bir Türk Alfabesi oluşturularak Harf İnkılabı yapılmıştır. Yeni harflerin halka tanıtılması ve öğretilmesi amacıyla Millet Mektepleri kurularak bu amaca ulaşılmış ve okuryazar oranı artırılmıştır. Türk Milleti'nin kendi benliğini öğrenmesi ve koruması için çalışmalar yapması amacıyla Türk Tarih Kurumu kurulmuş ve Türk Tarihi üzerine çalışmalar yapılarak eserler üretilmiştir. Harf İnkılabı'nı tam başarıya ulaştırmak ve de dil üzerine öncelikle dilin yabancı kelimelerin tahakkümünden kurtarılarak arındırılması adına Türk Dil Kurumu kurulmuştur. Bu gelişmelerden sonra Üniversitelerin yenilenmesi ve geliştirilmesi adına Üniversite Reformu yapılarak eğitimde çağdaş adımlar atılmıştır. Bu devrimler Atatürk'ün kararlılığı ve çözümcü yapısı ile başarılı olmuştur. Harf İnkılabı, Millet Mektepleri, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Üniversite Reformu gibi konuların önemi, hem 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi hem de Sosyal Bilgiler dersi kazanımları açısından titizlikle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of civilizations, language has held great significance, particularly in the context of alphabets. In the Ottoman Empire, the issue of alphabets and the challenges faced in language have been brought to the forefront since the Tanzimat period. Various attempts were made, but a definitive solution could not be found. After the establishment of the Republic of Turkey, Mustafa Kemal Atatürk initiated cultural reforms known as the Turkish Revolution, which included the creation of a new Turkish alphabet based on Latin characters. This reform, known as the Alphabet Revolution (Harf İnkılabı), aimed to introduce and teach the new letters to the public, resulting in an increase in literacy rates through the establishment of People's Schools. In order for the Turkish nation to learn and preserve its identity, the Turkish Historical Society was founded, conducting research and producing works on Turkish history. To achieve the full success of the Alphabet Revolution and prioritize the purification of the language from the domination of foreign words, the Turkish Language Association was established. Subsequently, the University Reform was implemented to renew and develop universities, taking progressive steps in education. These reforms were successful due to Atatürk's determination and problem-solving approach. The significance of these developments, such as the Alphabet Revolution, People's Schools, Turkish Language Association, Turkish Historical Society, and University Reform, has been meticulously evaluated in terms of the achievements of both the 8th-grade Course of Turkish Revolution History and Ataturkism and the Social Studies course.