İlköğretim 8. sınıf T. C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinde fotoğraf ve resim kullanımının öğrenci başarısına etkisi
Effect of photographand picture usage in the classes of Turkish republic revolution history and Atatürk principles on the success of 8th grade of elementary school
- Tez No: 140085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu araştırma da, ilköğretim 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde fotoğraf ve resim kullanımının öğrenci başarısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada deneysel yöntem kullanılarak fotoğraf ve resim kullanılan grupla, fotoğraf ve resim kullanılmayan grup karşılaşünlrmşür. Araştırmanın denekleri, Şehit Kubilay İlköğretim Okulu 2002/ 2003 öğretim yılında sekizinci sınıfa devam eden öğrenciler arasından seçilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol gruplarının basanlarım karşılaştırabilmek amacıyla ön test ve son test uygulanmıştır ve aldıkları puanlar hesaplanmıştır. Bu testlerin sonunda aldıkları puanlar dikkate alınarak ortalama ve standart sapmalar bulunmuştur. Deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test puanları arasında anlamlı fark olup olmadığım bulmak amacıyla t -testi uygulanmıştır. Yapılan t- testi sonucunda T.Cİnkılap Tarihi dersinde fotoğraf ve resim kullanılan grupla kullanılmayan grupların erişi ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been carried out to investigate the effect of photographs and pictures as visual materials in Turkish Republic Revolution History lesson on the eighth grade students academic achievement. In this study, two different groups are compared by means of experimental method. One group is exposed to photographs and pictures whereas the other group is not exposet to these visual materials. The subjects in this research are selected among 8 th grade students at Şehit Kubilay Elementary School during 2002-2003 education and vinstruction year. The academic achievements of the experimental group and control group are compared through the pretest and posttest and the scores acguired by groups are calculated as a result of this comparison. In addition, the mean and standard deviations are measured in the light of these scores. Moreover, the t- test technigue is applied to find out whether there is a significant difference between the scores of the pretest and posttest of the experimental group and the control grup. A significant difference is abserved in groups acgvisition means (that is, the significant difference between the acguisition means of one group in which photographs and pictures are used and between the acguisition means of the other group in wich these visual materials are not used) in Turkish Republic Revolution History. II