Prediyabetik obez hastalarda trigliserid-glukoz indeksinin epikardiyal yağ dokusunun kalinliği ıle ilişkisi
The relationship of triglyceride-glucose index with epicardial adipose tissue thickness in prediabetic obese patients
- Tez No: 821648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Obezite, bir dizi metabolik ve kardiyovasküler hastalık (KVH) riskini artıran heterojen bir hastalıktır. Prediyabet, glisemik parametrelerin normalin üzerinde ancak diyabet eşiğinin altında olduğu ara bir hiperglisemik durumdur. Epikardiyal yağ dokusu (EYD), organa özgü viseral ektopik yağ birikimlerinden biridir. Tıpkı obezite ve prediyabette olduğu gibi EYD'de artan insülin direnci (IR) ile ilişkili bulunmuştur. Son yıllarda, trigliserid glukoz indeksi (TGİ), IR tayininde önerilen alternatif testlerden biri olmuştur. TGİ, IR ile ilişkili bir dizi metabolik ve kardiyovasküler bozukluklarda çalışılmış olmasına rağmen, EYD kalınlığı ile ilişkisi henüz değerlendirilmemiştir. Yöntemler: Çalışmaya prediyabetik ve obezitesi olan 176 hasta dahil edildi. EYD kalınlıkları aynı kardiyolog tarafından ekokardiyografik inceleme ile ölçüldü. Hastaların EYD kalınlıkları, TGİ'leri, antropometrik obezite ölçümleri (vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi (BÇ) ve bel-kalça oranı (BKO), homeostatik model değerlendirmesi (HOMA-IR) ve biyokimyasal parametreleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Obesity is a heterogeneous disease that increases the risk of a number of metabolic and cardiovascular diseases (CVDs). Prediabetes is an intermediate hyperglycemic state in which glycemic parameters are above normal but below the diabetes threshold. Epicardial adipose tissue (EAT) is one of the organ-specific visceral, ectopic fat deposits. As with obesity and prediabetes, EAT is also associated with increased insulin resistance (IR). In recent years, the triglyceride glucose index (TyG) has been recommended as an alternative test to determine IR. The TyG index has been studied in a number of metabolic and cardiovascular disorders associated with IR, but its relationship with EAT thickness has not yet been evaluated. Methods: The study included 176 prediabetic and obese patients. EAT thicknesses were assessed with echocardiography by the same cardiologist. The EAT thickness, TyG index, anthropometric obesity indices (body mass index (BMI), waist circumference (WC), and waist-hip ratio (WHR)), homeostatic model assessment (HOMA-IR), and biochemical parameters were compared.