Ebeveynlerinde tip 2 diabetes mellitus tanısı olan prediyabeti olmayan kişilerde sarkopeni sıklığının tespiti ve sarkopeni ile trigliserid glukoz indeksi ve nötrofil/lenfosit oranı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Diagnosis of type 2 diabetes mellitus in their parents without prediabetes people detection of the frequency sarcopenia and evaluation of the relationship between sarcopenia and triglyceride glucose index and neutrophil/lymphocyte ratio
  1. Tez No: 869052
  2. Yazar: MERYEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: UZMAN SELMA KARAAHMETOĞLU, DOÇ. DR. SEVİL UYGUN İLİKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Kas gücü, kas kütlesi ve işlevselliğinde azalma ile karakterize olan sarkopeni önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Progresif seyredebilen bu hastalık sosyal, ekonomik ve sağlık açısından hastalara ve topluma ciddi bir yük oluşturmaktadır. Sarkopeni ile Tip 2 Diyabetin çeşitli ortak mekanizmalarla birbirini tetiklediği belirlenmiştir. Bu iki önemli hastalıkla ilgili erken müdahaleden fayda görebilecek riskli gurubun belirlenmesi ve buna yönelik stratejilerin geliştirilmesi önemlidir. Diyabet aile öyküsü, Tip 2 Diyabet gelişimi için değiştirilemez bir risk faktörüdür; fakat bu kişilerde alınacak önlemlerle diyabet ve komplikasyonlarının gelişiminin önlenebileceğine dair ümit verici çalışmalar mevcuttur. Trigliserid glukoz indeksi insülin direncinin bir belirteci olarak pratikte yerini almıştır. Nötrofil/lenfosit oranı ise son yıllarda inflamasyonun basit ve pratik bir göstergesi olarak kullanılmaktadır.Sarkopeninin etiyopatogenezinde rol oynadığı düşünülen inflamasyon ve insülin direncinin göstergeleri olan bu iki parametrenin son yıllarda çeşitli popülasyonlarda sarkopeni ile ilişkisi saptanmıştır. Çalışmamızda ebeveynlerinde diyabet tanısı olan kişilerde sarkopeni riskinin belirlenmesi ve trigliserid glukoz indeksi ile nötrofil lenfosit oranının bu kişilerde sarkopeni ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniklerine başvuran 18-40 yaş arasındaki bireylerden, ebeveynlerinden bir veya her ikisinde Tip 2 diyabet tanısı olan 60 kişi ile diyabet aile öyküsü olmayan 60 kişi olmak üzere toplam 120 kişi cinsiyet dağılımı eşit olacak şekilde dahil edilmiştir. Prediyabet veya aşikar diyabet, malabsorbsiyon ve herhangi bir kronik hastalık tanısı olan; aktif sigara içicisi ve düzenli alkol kullanıcısı olan; düzenli spor ve egzersiz yapan; aktif enfeksiyonu olan; immobil ve obez olan kişiler dahil edilmemiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, diyabet aile öyküsü sorgulanarak kaydedilmiştir. Boy, kilo, vücut kitle indeksi (BMI), bel, kalça, orta üst kol, baldır çevresi ve biceps deri kıvrım kalınlığı ölçülmüştür. Laboratuvar verileri toplanmış ve nötrofil/lenfosit oranı ile trigliserid glukoz indeksi ölçülmüştür. Sarkopeni değerlendirilmesi için Yaşlılarda Sarkopeni Avrupa Çalışma Grubu 2 (EWGSOP2)'nin 2018 tanımlaması kullanılmıştır. Kas gücü el kavrama gücü ölçülerek değerlendirilmiştir. Kas kütlesi ölçümü için biyoelektriksel impedans yöntemi kullanılmıştır. Fiziksel performans 4 metre yürüme testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda sarkopeni prevalansı genel popülasyonda %17,5, kadınlarda %23,3 ve erkeklerde %11,66 olarak belirlenmiştir. Diyabetik ebeveyne sahip olmak, aşikar sarkopeni varlığında anlamlı artışla ilişkili saptanmamıştır(p:0,233). Annede DM tanısı olması (p:0,309), babada DM tanısı olması(p:0,273), her iki ebeveynde DM tanısı olması (p:0,738) ve annenin gebelikte antidiyabetik ilaç kullanmasının (p:0,245) sarkopeni ile anlamlı ilişkisi tespit edilmemiştir. Kavrama gücü değerleri cinsiyet bağımsız kıyaslandığında diyabet aile öyküsü ile ilişkili saptanmamıştır(p:0,108); fakat diyabetik ebeveyne sahip olan erkeklerde kontrol grubundaki erkeklere göre kavrama gücü değerleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde ortalama 4,919 kg daha düşük saptanmıştır(p:0,002). Appendiküler kas kütlesi(p:0,370) ve iskelet kası indeksi(p:0,478) iki grup arasında anlamlı farklı tespit edilmemiştir. Kas kalitesi diyabetik ebeveyne sahip olan grupta kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük saptanmıştır(p:0,041).
Özet (Çeviri)
Aim: Sarcopenia, characterized by a decrease in muscle strength, muscle mass, and functionality, is an important cause of morbidity and mortality. This disease, which can progress progressively, poses a serious burden to patients and society in terms of social, economic, and health aspects. It has been determined that sarcopenia and Type 2 Diabetes trigger each other through various common mechanisms. It is essential to identify the risk group that may benefit from early intervention for these two important diseases and to develop strategies for them. Family history of diabetes is a non-modifiable risk factor for the development of Type 2 Diabetes; however, there are promising studies showing that the development of diabetes and its complications can be prevented by taking precautions in these people. The triglyceride glucose index has taken its place in practice as a marker of insulin resistance. In recent years, the neutrophil/lymphocyte ratio has been used as a simple and practical indicator of inflammation. These two parameters, which are indicators of inflammation and insulin resistance, are thought to play a role in the etiopathogenesis of sarcopenia and have been associated with sarcopenia in various populations in recent years. In our study, we aimed to determine the risk of sarcopenia in people whose parents were diagnosed with diabetes and to evaluate the relationship between triglyceride glucose index and neutrophil-lymphocyte ratio with sarcopenia in these people. Materials and Methods: A total of 120 individuals between the ages of 18 and 40 who applied to Ankara Bilkent City Hospital Internal Medicine Polyclinics were included in the study, with an equal gender distribution of 60 people with a diagnosis of Type 2 diabetes in one or both of their parents and 60 people without a family history of diabetes. The ones who are diagnosed with prediabetes or overt diabetes, malabsorption, and any chronic disease; active smokers and regular alcohol users; those who do sports and exercise regularly; people with active infection; and people who are immobile and obese are not included. Participants' age, gender, and family history of diabetes were questioned and recorded. Height, weight, body mass index (BMI), waist, hip, mid-upper arm, calf circumference, and biceps skinfold thickness were measured. Laboratory data were collected, and the neutrophil/lymphocyte ratio and triglyceride glucose index were measured. For the evaluation of sarcopenia, the 2018 definition of the European Working Group on Sarcopenia in the Elderly 2 (EWGSOP2) was used. Muscle strength was evaluated by measuring hand grip strength. The bioelectrical impedance method was used to measure muscle mass. Physical performance was evaluated with the 4-meter walk test. Results: In our study,the prevalence of sarcopenia was determined as 17.5% in the general population, 23.3% in women, and 11.66% in men. Having a diabetic parent was not found to be associated with a significant increase in the presence of overt sarcopenia (p: 0.233). A diagnosis of DM in the mother (p:0.309), a diagnosis of DM in the father (p:0.273), a diagnosis of DM in both parents (p:0.738), and the mother's use of antidiabetic drugs during pregnancy (p:0.245) were not significantly associated with sarcopenia. When grip strength values were compared independently of gender, they were not found to be associated with family history of diabetes (p:0.108); however, grip strength values in men with diabetic parents were found to be statistically significantly lower, on average, by 4.919 kg, compared to men in the control group (p:0.002). Appendicular muscle mass (p: 0.370) and skeletal muscle index (p: 0.478) were not significantly different between the two groups. Muscle quality was statistically significantly lower in the group with diabetic parents than in the control group (p:0.041).