Design of low jitter 8 GHz 22-nm SOI-CMOS pll for precision data converters
Hassas veri dönüştürücüleri için düşük titreşimli 8 GHz 22-nm SOI-CMOS pll tasarımı
  1. Tez No: 821650
  2. Yazar: İSA KÜÇÜKBALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ÇAVUŞ, DR. AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hassas veri dönüştürücü uygulamaları için örnek saat kaynağı olarak ultra düşük titreşimli bir tamsayı-N PLL sunulur. Bu tasarım, 22 nm FDSOI işleminde uygulanır. Düşük gürültülü, kenar tetiklemeli bir PFD mimarisi önerilir. Akımın sorunsuz geçişi ve yüksek hızlar elde edilmesi için hata yükselticili bir diferansiyel CP sunulmuştur. PSRR ve faz gürültüsünü iyileştirmek için düşük gürültülü LDO'lu LC-tank VCO kullanılır. Modül çıkış seçimine sahip TSPC bölücü, standart DFF tabanlı bölücü topolojilerine göre gelişmiş faz gürültüsü ile sonuçlandı. XO, PFD ve CP, XO, PFD, CP ve ayırıcının bant içi gürültü katkısını bastırmak için 1 GHz'de çalıştırılır. Çıkış frekansı, %17 FTR ile 7.1 GHz ile 8.4 GHz arasında değişir. PLL, 89.5° faz marjına ve 5.46 MHz bant genişliğine sahiptir. PLL, 8 GHz taşıyıcıdan 1 MHz ofset hızında -130 dBc/Hz faz parazitine ulaşır. 12 kHz'den 20 MHz'ye entegre edilen sonuç RMS titreşimi 21.8 fs'dir
Özet (Çeviri)
An ultra-low jitter integer- N PLL is presented as a sampling clock source for precision data converter applications. This design is implemented in 22-nm FDSOI process. A low-noise edge-triggered PFD architecture is proposed. A differential CP with an error amplifier is introduced for a smooth transition of current and achieving high speeds. LC-tank VCO with a low noise LDO is utilized to improve the PSRR and phase noise. TSPC divider with a modulus output selection resulted in improved phase noise with respect to standard DFF-based divider topologies. XO, PFD, and CP are operated at 1 GHz to suppress the in-band noise contribution of the XO, PFD, CP, and divider. Output frequency ranges from 7.1 GHz to 8.4 GHz with a FTR of 17%. PLL has an 89.5° phase margin and 5.46 MHz bandwidth. PLL achieves -130 dBc/Hz phase noise at 1MHz offset from an 8 GHz carrier. The resultant RMS jitter integrated from 12 kHz to 20 MHz is 21.8 fs