Phylogenetic relationships of fabales, the effect of outgroups on fabales topology and the evolution of keel flowers within the order
Fabales takımında filogenetik ilişkiler, dış-grupların takımın filogenisine etkisi ve kelebek çiçeklerin takım içinde evrimi
  1. Tez No: 821651
  2. Yazar: DENİZ AYGÖREN ULUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JULİE A. HAWKİNS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Reading
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Fabales, Leguminosae (Fabaceae), Polygalaceae, Surianaceae ve Quillajaceae olmak üzere dört familyadan oluşan kozmopolit bir kapalı tohumlu takımdır. Botanikçilerin büyük ilgisine rağmen, takımın ikna edici bir filogenisi hala mevcut değildir, hemen hemen her filogenetik çalışma takımın üyeleri arasındaki ilişkilerin farklı bir şemasını ortaya koymuştur. Bu nedenle, bu çalışma, daha sağlam bir topoloji belirlemek amacıyla bu tutarsızlıkların olası nedenleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Burada ilk kez 678 taksonun süpermatriks analizlerinin yanı sıra nükleer gen dizilimi ile filogenetik analizler de yapıldı. Simülasyonlar, ağ analizleri, farklı dış grupların kullanılması (rastgele veya gerçek), moleküler saat yöntemleri gibi long branch attraction (LBA) ve/veya rooting problemlerini tanımlamak için ek analizler de kullanıldı. Bu analizler, Fabales filogenisinin dış grup örneklemesinden, ağaç yapılandırma yöntemlerinden ve DNA verisinden etkilendiğini açıkça göstermektedir. Ancak ağ analizleri, zayıf olsa da Fabales aileleri arasında tutarlı bir filogenetik sinyal olduğunu ve bunun daha sonraki analizlerle izlenebileceğini göstermektedir. Üstelik moleküler saat analizi burada ilk kez güçlü bir desteğe sahip (((Quillajaceae+Surianaceae)Polygalaceae)Leguminosae) topolojisini ortaya çıkarmıştır. Bu tez aynı zamanda burada sunulan yeni filogeniyi kullanarak evrimsel bir soruyu da araştırmıştır. Fabales'teki kelebek çiçeklerinin evrimi, bu çiçek türlerinin kökenini Fabales, Polygalaceae ve Leguminosae'nin tür açısından zengin iki familyasındaki kökenini açıklamak için olası bir“fayda senaryosu”araştırılmıştır. Moleküler tarihleme, atasal coğrafik köken, atasal morfoloji (habit ve inflorasans boyutu) ve özellikle çiçek boyutu analizlerinin sonuçları, bu“fayda senaryosunun”Fabales içindeki Polygalaceae ve Leguminosae'deki kelebek çiçeklerinin yakınsak evrimi için makul bir açıklama olabileceğini ortaya çıkardı, ancak mevcut çalışmadan ortaya çıkan tablo karmaşıktır.
Özet (Çeviri)
Fabales is a cosmopolitan angiosperm order which consists of four families, Leguminosae (Fabaceae), Polygalaceae, Surianaceae and Quillajaceae. Despite the great interest of botanists, a convincing phylogeny of the order is still not available because almost every phylogenetic study reveals a different scheme of relationships amongst families of the order. Therefore, this work is centred on the possible causes of these discrepancies in order to determine a more robust topology. Not only supermatrix analyses with 678 taxa, but also phylogenetic analyses with nuclear gene sequences are performed here for the first time. Additional analyses, such as simulations, network analyses, sampling different outgroups (random or real) and molecular clock rooting to both identify any long branch attraction and/or rooting problems were also employed. These analyses clearly show that the Fabales phylogeny has been influenced by sampling of outgroups, tree reconstruction methods and data sampling. However, network analyses show that even though it is weak, there is a consistent phylogenetic signal among the rapidly radiated Fabales families, which can be traced by further analyses. Moreover, molecular clock rooting analysis yielded a (((Quillajaceae+Surianaceae)Polygalaceae)Leguminosae) topology with strong support for the first time here. This thesis also explores an evolutionary question using the new phylogeny presented here. Evolution of keel flowers within Fabales is explored to investigate a possible“benefit scenario”suggested to account for the origin of these flower types within two species-rich families of Fabales, Polygalaceae and Leguminosae. Results of molecular dating, ancestral area, ancestral state (habit and inflorescence size) and particularly floral size analyses revealed that this“benefit scenario”may or may not be a plausible explanation for the convergent evolution of keel flowers in Polygalaceae and Leguminosae within Fabales, because the picture that emerges from the current study is a complicated one.