Diyalojik argümantasyona dayalı öğretimin 8.sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ve demokrasiye yönelik tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of dialogical argumentation-based teaching on 8th grade students' academic achievements and democratic attitudes
- Tez No: 821665
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada,“Diyalojik argümantasyona dayalı öğretim yaklaşımının, 8. Sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ve demokrasiye yönelik tutumları üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Araştırma, Ortaokul 8.sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersindeki ”Demokratikleşme Çabaları“ ünitesinde deney ve kontrol gruplu ön-test ve son-test uygulamalı deneysel araştırma desenli bir çalışma olarak yürütülmüştür. ”Demokratikleşme Çabaları“ ünitesinde yer alan davranışların kazandırılması amacıyla, deney grubunda diyalojik argümantasyona dayalı öğretim yaklaşımıyla ilgili öğretim etkinlikleri düzenlenerek öğretim gerçekleştirilirken, kontrol grubunda yer alan öğrencilere ise düz anlatım öğretim yöntemine dayalı öğretim etkinlikleri düzenlenmiştir. Araştırma sürecinin başlangıç aşamasında hem deney grubu hem de kontrol grubunda yer alan öğrencilere ”Demokratikleşme Çabaları“ ünitesiyle ilgili olmak üzere araştırmacı tarafından geliştirilen 24 soruluk çoktan seçmeli bir akademik başarı testi uygulanmıştır. Bunun yanı sıra yine her iki gruba da araştırmacı tarafından geliştirilen 24 maddelik Likert tipi ”Demokrasiye yönelik tutum ölçeği“ uygulanmıştır. Hem deney grubu hem de kontrol grubuna uygulanan ön-test anlamındaki akademik başarı testinden elde edilen ölçme sonuçlarına, bağımsız örneklemler için t test uygulanmış olup her iki gruba ait giriş aşamasındaki akademik başarı düzeyleri arasında istatistiksel anlamda bir farkın olmadığı belirlenmiştir. Giriş aşamasında akademik başarı bakımından her iki grubun denk olduğu söylenebilir. Aynı şekilde hem deney grubu hem de kontrol grubuna ”Demokrasiye yönelik tutum ölçeği“ uygulanmış ön-testten elde edilen ölçme sonuçlarına bağımsız örneklemeler için t testi uygulanmış olup test sonucunda deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farkın olmadığı belirlenmiştir. Araştırmada, ”Demokratikleşme Çabaları“ ünitesi her iki öğretim (diyalojik argümantasyon ve düz anlatım) yaklaşımına göre işlendikten sonra araştırma süreci sonunda hem deney hem de kontrol grubuna araştırma sürecinin başında uygulanan akademik başarı testi ile demokrasiye yönelik tutum ölçeği tekrar son-test olarak uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri sonucunda ulaşılan bulgular dikkate alındığında, deney grubunun ön-testten elde ettikleri puanların ortalaması ile son-testten elde ettikleri puanların ortalamaları arasında anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Benzer bir şekilde kontrol grubunun ön-test ve son-test puanları arasında anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Bu durumda hem deney grubunda uygulanan diyalojik argümantasyona dayalı öğretim yaklaşımının hem de kontrol grubunda uygulanan düz anlatım öğretim yaklaşımına göre öğrencilerin ”Demokratikleşme Çabaları" ünitesine yönelik öğrenme düzeylerinde olumlu yönde anlamlı bir farklılaşmanın olduğu görülmüştür. Buna karşılık deney grubu (deney grubundaki öğrencilerin başarı testinden aldıkları puanların ortalaması, kontrol grubundaki öğrencilerin ortalamalarından daha yüksek olmasına rağmen) ile kontrol grubundaki öğrencilerinin son-test puanlarına ait ortalamalar arasında anlamlı bir farkın olmadığı da görülmektedir. Öte yandan deney grubunda yer alan öğrencilerinin demokrasiye yönelik tutumlarına ait ön-test ve son-test tutum puanlarına ait ortalamalar arasında anlamlı bir farkın olduğu saptanmıştır. Bu durum diyalojik argümantasyon odaklı öğretim yaklaşımının uygulandığı deney grubu öğrencilerinin demokrasiye yönelik tutumlarının olumlu ve anlamlı bir şekilde farklılaşmasını sağlamıştır. Buna karşılık düz anlatım öğretiminin uygulandığı kontrol grubundaki öğrencilerin demokrasiye yönelik ön-test ve son-testten elde ettikleri ölçme sonuçlarına ait ortalamalar arasında anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The impacts of the“dialogical argumentation-based teaching approach”on the academic achievements of 8th grade students (for the unit of democratization efforts) and their attitudes towards democracy are discussed are explored in this study. The study is conducted as a pre-test and post-test applied experimental research design study with experimental and control groups in the“Democratization Efforts unit”of the eighth grade ROT (Republic of Turkey) Revolution History and Kemalism course. While teaching is carried out in the experimental group by organizing teaching activities related to the dialogic argumentation-based teaching approach, in order to gain behaviors in the unit of“Democratization efforts”, teaching activities based on the plain teaching method are organized for the students in the control group. At the beginning of the research, a 24-question multiple-choice academic achievement test relating to the unit“democratization efforts”is administered to students in both the experimental and control groups. In addition, a 24-item Likert-type“Attitude Scale towards Democracy”developed by the researcher is applied to both groups. The t-test for independent samples is applied to the academic achievement test measurement results in the sense of the pre-test applied to both the experimental and control groups, and it is determined that there is no statistical difference between the academic achievement levels of both groups at the entry stage. In other words, in terms of intellectual achievement at the entry level, both groups are equivalent. Similarly, the“Attitude towards Democracy scale”is applied to both the experimental and control groups, and the t-test is applied to the measurement results obtained from the pre-test for independent samples, and it is determined that the test results in no statistically significant difference between the experimental and control groups. In the study, after the“democratization efforts”unit is taught using both teaching approaches (dialogical argumentation and lecture), at the end of the research process, the academic achievement test and the attitude scale towards democracy is administered to both the experimental and control groups as a post-test again. Based on the results of the data analysis, it is discovered that there is a statistically significant difference at the level of.05 between the mean scores of the experimental group from the pre-test and the mean of the scores they receive from the post-test. Similarly, a statistically significant difference at the level of.05 is found between the control group's pre-test and post-test scores. In this case, both the dialogical argumentation-based teaching approach used in the experimental group and the plain expression teaching approach used in the control group show a statistically significant difference in the learning levels of the students for the unit of democratization efforts. On the other hand, there is no statistically significant difference at the level of.05 between the average of the post-test scores of the experimental group (although the average of the achievement test scores of the experimental group is higher than the average of the students in the control group) and the students in the control group. On the other hand, a statistically significant difference at the level of.05 is detected between the pre-test and post-test attitude ratings of the students in the experimental group toward democracy. This circumstance resulted in a statistically significant difference in the experimental group students' views regarding democracy of the argumentation-based teaching style. On the other hand, no statistically significant difference is observed in the averages of the measurement results obtained from the pre-test and post-test for all the students in the control group, when direct instruction is used.