Yakınlık halkaların asal idealleri
Prime ideals of the nearness rings
- Tez No: 821666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu yazıda cebirsel yapılar için farklı bir yaklaşım sunuyoruz. Çünkü sıradan cebirsel yapılar kavramında bir cebirsel yapı, bir veya daha fazla ikili işlem içeren boş olmayan soyut noktalar kümesinden oluşur ve belirli aksiyomları karşılaması gerekir. Ancak zayıf yakınlık yaklaşım uzayında algısal nesneleri (soyut olmayan noktalar) kullanabiliriz. Bu bir gerçek yaşam gibidir. Bu tezde, zayıf yakınlık yaklaşım uzayında ideallerin bazı özellikleri ele alınmaktadır. Zayıf yakınlık yaklaşım uzaylarında halkanın bir alt kümesi tarafından üretilen üst yakınlık idealini tanımladık ve bu ideallerin bazı özelliklerini tanıttık. Ayrıca, yakınlık halkalarında yakınlık asal ve yakınlık maksimal ideallerini tanımladık ve bu ideallerin bazı özelliklerini inceledik.
Özet (Çeviri)
In this paper, we introduce a different approach for algebraic structures. Because, in the concept of ordinary algebraic structures, an algebraic structure consists of a nonempty set of abstract points with one or more binary operations, and it is required to satisfy certain axioms. But, we can use perceptual objects (non-abstract points) on weak nearness approximation space. This is like as a real life. The problem considered in this paper is to determine such features of ideals on weak nearness approximation space. We defined that upper nearness ideal generated by a subset of the ring on weak nearness approximation spaces and introduce some properties of these ideals. In addition to this, it is defined that nearness prime and nearness maximal ideals of the nearness rings and introduce some properties of these ideals.