Kangal akkaraman ırkı koyunlarda etçi tip geliştirilmesi imkânları
Opportunities for development of meat type in kangal akkaraman sheep breed
  1. Tez No: 821672
  2. Yazar: MEHMET NACİ OKTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'nin yerli koyun ırkı olan Kangal Akkaramanlarda vücut yapısındaki farklılıktan yararlanılarak, tek verim yönlü (etçi) bir tip geliştirilme imkânının araştırılmasıdır. Çalışma, 2020-2022 yılları arasında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Ulaş Tarım İşletmesi'nde (Sivas) yetiştirilen Kangal Akkaraman ırkı koyunlarda yapılmıştır. Çalışmanın kontrol grubu sütçü tip vücut yapısına (STVY) sahip koyun ve koçlar ile bunlardan doğan kuzulardan; deneme grubu ise etçi tip vücut yapısına (ETVY) sahip koyun ve koçlar ile bunlardan doğan kuzulardan oluşmaktadır. ETVY ve STVY gruplarına seçilen anaçlardan doğan kuzuların büyüme, besi performansı ve kesim- karkas özellikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada ETVY ve STVY gruplarında bulunan kuzuların ağırlıklarına ait en küçük kareler ortalamaları sırasıyla doğumda 5,62±0,05, 5,53±0,04 kg (p=0,169); 30. günde 14,58±0,14, 14,05±0,13 kg (p=0,006); 60. günde 22,39±0,23, 21,15±0,22 kg (p0,05); soğuk karkas randımanları %47,11±0,82 ve %46,35±0,62 (p>0.05); 2. kesim ağırlığında sıcak karkas randımanları %51,50±0,59 ve %49,24±0,97 (p>0.05); soğuk karkas randımanları %50,38±0,65 ve %48,29±0,95 (p>0.05) olarak belirlenmiştir. Kesim özelliklerinden, 1. kesim ağırlığında akciğerler ağırlığı STVY grubunda daha yüksek (p=0,040), 2. kesim ağırlığında ise sindirim organları boş ağırlığı ETVY grubunda daha yüksek (p=0,034) olarak belirlenmiş, bu özellikler dışındaki kesim özelliklerinin aynı kesim ağırlığında bulunan gruplarda benzer olduğu (p>0,05) tespit edilmiştir. ETVY ve STVY gruplarında sırasıyla 1. kesim ağırlığında karkasta et oranı %59,24±0,38, 58,55±1,30; kemik oranı %20,38±0,31, 21,39±0,63; yağ oranı %6,48±0,25, 5,51±0,41; kuyruk oranı %13,12±0,57, 14,35±0,74; böbrekler oranı %0,67±0,02, 0,74±0,02; böbrek leğen yağı IV oranı %0,48±0,06, 0,65±0,09; but oranı %32,21±0,23, 32,21±0,42; kol oranı %17,85±0,33, 16,87±0,36; sırt oranı %6,25±0,11, 6,31±0,23; bel oranı %5,02±0,12, 4,62±0,11; boyun oranı %6,28±0,29, 6,20±0,35; diğerleri oranı %18,26±0,33, 18,14±0,48; kabuk yağı kalınlığı 2,42±0,22, 2,24±0,23 mm; MLD kesit alanı 13,82±0,59, 13,65±0,35 cm2 olarak belirlenmiştir. ETVY ve STVY gruplarında sırasıyla 2. kesim ağırlığında karkasta et oranı %52,52±1,54, 52,33±0,94; kemik oranı %18,27±0,63, 19,14±0,55; yağ oranı %12,04±1,05, 10,56±0,66; kuyruk oranı %16,58±1,68, 17,36±1,36; böbrekler oranı %0,54±0,01, 0,59±0,05; böbrek leğen yağı oranı %1,05±0,14, 0,75±0,06; but oranı %29,55±0,72, 29,42±0,55; kol oranı %16,18±0,40, 16,77±0,32; sırt oranı %7,75±0,35, 7,14±0,07; bel oranı %5,28±0,18, 5,09±0,10; boyun oranı %5,07±0,25, 4,80±0,22; diğerleri oranı %18,42±0,67, 18,34±0,51; kabuk yağı kalınlığı 4,36±0,28, 3,17±0,38 mm; MLD kesit alanı 16,10±0,70, 15,45±0,70 cm2 olarak belirlenmiştir. Aynı kesim ağırlığında bulunan gruplarda, karkas özelliklerine ait oranların hepsinin benzer olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). Besi çalışmasının, daha erken dönemlerde yapılması halinde daha iyi sonuçlara ulaşılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma sonucunda, hayvanların vücut yapısı ile verim kayıtlarının birlikte değerlendirilmesi durumunda Kangal Akkaramanda etçi bir tip geliştirilme ihtimalinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the possibility of developing a single yield (meat-type) type by utilizing the difference in body structure in Kangal Akkaraman, a native sheep breed of Türkiye. The research was conducted at Ulaş State Farm (in Türkiye) between 2020-2022 years. The study's control group were the dairy-type body structure (DTBS) sheep and their lambs. The test group were the meat-type body structure (MTBS) sheep and their lambs. Growth, fattening performance, and slaughter-carcass characteristics of lambs born from the sheep were compared between MTBS and DTBS groups. The least squares means of the MTBS and DTBS groups were 5.62±0.05 and 5.53±0.04 kg at birth (p=0.169); 14.58±0.14 and 14.05±0.13 kg on 30th day (p=0.006); 22.39±0.23 and 21.15±0.22 kg on 60th day (p0.05), respectively hot dressing percentages were 51.50±0.59% and 49.24±0.97%, cold dressing percentages were 50.38±0.65% and 48.29±0.95%, at 2nd slaughter weight and similar averages were determined in the groups with the same slaughter weight (p>0.05). For the slaughter characteristics, the weight of the lungs at the 1st slaughter weight was higher in the DTBS (p=0.040), and at the 2nd slaughter weight, the empty weight of the digestive organs was higher in the MTBS group (p=0.034). It was determined that slaughter characteristics other than these characteristics were similar in groups with the same slaughter weights (p>0.05). In the VI first slaughter weight, in the MTBS and DTBS groups, respectively; the lean ratio in carcass was 59.24±0.38, 58.55±1.30%; bone ratio 20.38±0.31, 21.39±0.63%; fat ratio 6.48±0.25, 5.51±0.41%; tail ratio 13.12±0.57, 14.35±0.74%; kidney rate 0.67±0.02, 0.74±0.02%; kidney pelvis fat ratio 0.48±0.06, 0.65±0.09%; leg rate 32.21±0.23, 32.21±0.42%; foreleg ratio 17.85±0.33, 16.87±0.36%; back ratio 6.25±0.11, 6.31±0.23%; loin ratio 5.02±0.12, 4.62±0.11%; neck ratio 6.28±0.29, 6.20±0.35%; remaining of carcass rate 18.26±0.33, 18.14±0.48%; back fat thickness 2.42±0.22, 2.24±0.23 mm; loin eye areas was determined as 13.82±0.59, 13.65±0.35 cm2 . In the second slaughter weight, in the MTBS and DTBS groups, respectively; the lean ratio in carcass was 52.52±1.54, 52.33±0.94%; bone ratio 18.27±0.63, 19.14±0.55%; fat ratio 12.04±1.05, 10.56±0.66%; tail ratio 16.58±1.68, 17.36±1.36%; kidneys rate 0.54±0.01, 0.59±0.05%; kidney pelvis fat ratio 1.05±0.14, 0.75±0.06%; leg rate 29.55±0.72, 29.42±0.55%; foreleg ratio 16.18±0.40, 16.77±0.32%; back ratio 7.75±0.35, 7.14±0.07%; loin ratio 5.28±0.18, 5.09±0.10%; neck ratio 5.07±0.25, 4.80±0.22%; remaining of carcass rate 18.42±0.67, 18.34±0.51%; back fat thickness 4.36±0.28, 3.17±0.38 mm; loin eye areas were determined as 16.10±0.70, 15.45±0.70 cm2 . It was found that the ratios of carcass characteristics were all similar in groups with the same slaughter weight (p>0.05). It is thought that better results can be achieved if the fattening study is carried out in earlier periods. As a result of this study, it has been concluded that if the body structure of the sheeps and the yield records are evaluated together, the possibility of developing a meat type in Kangal Akkaraman is high