Analysis of the relationship between foreign trade balance and economic growth in Afghanistan
Afganistan'da ekonomik büyüme ile dış ticaret dengesi arasındaki ilişkinin analizi
- Tez No: 821701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN TUNCAY TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın temel amacı son 50 yıllık süreçte (1970-2021 yılları arasında) Afganistan'da ticaret dengesi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi araştırarak literatüre katkı sağlamaktır. Değişkenler arasında durağanlık testleri Augmented Dickey-Fuller birim kök testleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada, bir değişkenin mevcut gözlemlerinin hem geçmiş verileriyle hem de sistemdeki diğer değişkenlerin geçmiş verileriyle bağlantılı olduğunu görmek için Vektör Otoregresyon modeli (VAR) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki uzun dönemli eşbütünleşme'nin varlığı ise Johansen ve Engle-Granger eş bütünleşme testleri ile kontrol edilmiştir. Augmented Dickey-Fuller birim kök testlerinde serilerin birinci fark alındığında durağan olduğu görülmüştür. VAR'ın bulguları, GDP'nin dış ticaret dengesinden etkilenmediğini göstermiştir. Korelasyon Matrisi bulguları, GDP'nin Afganistan'da ticaret dengesi ile anlamlı ve negatif bir korelasyona sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Johansen ve Engle-vGranger eş bütünleşme testlerinin bulgularına göre, Afganistan'da dış ticaret dengesi ile GDP arasında uzun vadeli bir ilişki bulunmamaktadır. Bulgular, Afganistan'ın dış ticaretten etkin bir şekilde yararlanamadığına işaret ediyor; dolayısıyla dış ticaret dengesi üzerinden büyüme etkisinin olmadığı kanaatine vardık. Sonuçlar, ekonomik büyüme için yeni yatırımların finansmanını iyileştirmeye yönelik hükümet hamlelerinin dış ticareti teşvik edecek şekilde uygulamaya konulması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to contribute to the literature by investigating the relationship between the trade balance and economic growth in Afghanistan in the last 50 years between 1970 and 2021. Stationarity tests between variables are performed using Augmented Dickey-Fuller unit root tests. In the study, the Vector Autoregression model (VAR) is used to see that the current observations of a variable are related both to the delayed data and to the delayed data of other variables in the system. The existence of long-term cointegration between the variables is checked with the Johansen and Engle-Granger Cointegration tests. In Augmented Dickey-Fuller unit root tests, the series are found to be stationary when the first difference is taken. The findings of VAR showed that GDP is not affected by the foreign trade balance. The Correlation Matrix findings revealed that GDP has a significant and negative correlation with the balance of trade in Afghanistan. According to the findings of the Johansen and Engle-Granger Cointegration tests, there is no long-term relationship between the foreign trade balance and GDP in Afghanistan. The findings pointed out that Afghanistan has not been able to benefit from foreign trade effectively; therefore, we concluded that there is no growth effect on the foreign trade balance. The results indicate that government moves to improve the financing of new investments for economic growth should be implemented in a way that encourages foreign trade.