4. sınıf öğrencilerine verilen sayı hissi stratejileri eğitiminin sayı hissi becerisinin gelişimine etkisi
The effect of number sense strategies education given to 4th grade students on the development of number sense skills
  1. Tez No: 821746
  2. Yazar: ALİ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul 4.sınıf öğrencilerine verilen sayı hissi stratejileri eğitiminin sayı hissi becerisinin gelişimine etkisini incelemektir. Araştırmada yarı deneysel desenlerden ön test - son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Kütahya ilinin bir ilçesinde bulunan uygun örnekleme yöntemiyle seçilen bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan toplam 53 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada Gürkan ve Ulu (2023) tarafından geliştirilen 6 faktörlü Sayı Hissi Ölçeği kullanılmıştır. Deney Grubuna 6 hafta boyunca haftada dört ders saati sayı hissi stratejileri eğitimleri verilmiştir. Eğitimler 6 sayı hissi bileşeni olan sayıların anlamı ve büyüklüğü bileşeni, sayıları ayrıştırma ve yeniden birleştirme bileşeni, referans noktası oluşturma bileşeni, işlemlerin sayılar üzerindeki etkileri bileşeni, esneklik bileşeni ve sonucun akla yatkınlığını yargılama bileşenlerini kapsamaktadır. Yapılan sayı hissi stratejileri eğitiminin sonunda sayı hissi beceri ölçeği her iki grupta son-test olarak uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel verilerin istatistiksel hesaplamaları, ilişkili örneklemler için t-testi, tek yönlü ANOVA ve karışık ölçümler için Tekrarlı ölçümler için ANOVA ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular Sayı Hissi Stratejileri eğitimi alan deney grubu öğrencilerin sayı hissi becerilerinin gelişimine deneysel işlem öncesinden deneysel işlem sonrasına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of number sense strategies training given to 4th grade primary school students on the development of number sense skills. In the research, the pretest-posttest control group model, which is one of the quasi-experimental designs, was used. The sample of the study consists of 53 4th grade students studying in a state school selected by convenient sampling method in a district of Kütahya province. The 6-factor Number Sense Scale developed by Gürkan and Ulu (2023) was used in the study. Number sense strategies training was given to the Experimental Group for four hours a week for 6 weeks. The trainings cover the 6 components of number sense, meaning and size of numbers, dividing and recombining numbers, creating a reference point, the effects of operations on numbers, flexibility component, and judging the plausibility of the result. At the end of the number sense strategies training, the number sense skill scale was applied as a post-test in both groups. Statistical calculations of the quantitative data obtained as a result of the research were made with t-test, one-way ANOVA for related samples, and two-way ANOVA for mixed measurements. As a result of the research, it was concluded that there was a statistically significant effect on the development of number sense skills of the students in the experimental group who received number sense strategies training before and after the experimental procedure.