Enerji coğrafyası perspektifinden bir inceleme: 2023 Türkiye enerji vizyonu açısından yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi
An analysis from the perspective of energy geography: The importance of renewable energy resources for 2023 Turkey's energy vision
- Tez No: 821745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KAPLUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanoğlu temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında varoluşundan itibaren enerjiye ihtiyaç duymuştur. Ülkelerin sosyal ve ekonomik dinamikleri ile doğru orantılı olarak bu gereksinim her geçen gün artmaktadır. Bu bağlamda artan enerji ihtiyacını karşılamak ve gelişmiş ülkeler arasında yer almak için ülkemizde de enerji politikaları sürekli olarak güncellenmeli ve alternatif enerji kaynaklarından maksimum seviyede yararlanılması gerekmektedir. Fosil enerji kaynaklarının sonu olduğu ve tükenebilir oldukları aşikârdır. Fakat alternatif enerji kaynakları bu durumu avantaja çevirebilme kabiliyetine sahiptir. Gelişmiş ülkelerde bitmeyen, temiz, ekonomik, kolay ulaşılabilir enerji kaynaklarına yönelim olmakla birlikte halen farklı alternatif enerji kaynakları aranmaktadır. Bu ülkeler enerjinin önemini kavramış ve bu anlamda kaynak arayışlarına girmişlerdir. Ülkemizde de alternatif enerji kaynaklarının önemi kavranmış ve bu alanda birçok yeni yatırım yapılmaktadır. Ülkemiz Cumhuriyetin 100. Yılının kutlanacağı 2023 yılında enerjide dışa bağımlılığı en aza indirmeyi hedeflemekte ve bu anlamda enerji politikalarını belirlemektedir. Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarının yanında ayrıca mavi vatandaki birçok sahada petrol ve doğalgaz başta olmak üzere enerji kaynaklarının araştırılması ve çıkartılması için özellikle TPAO girişimleriyle faaliyette bulunmaktadır. Tüm bunların yanında Türkiye bulunduğu stratejik konum itibariyle Rusya Federasyonu, İran, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan gibi ülkelerle enerji alanında yeni anlaşmalara ve ortaklıklara imza atmaktadır. Bu durum ülkemizin gayet tabi ve zorunlu politikasıdır. Ülkemiz Avrupa ile birçok enerji sahası arasında adeta köprü vazifesi görmektedir. Türkiye'nin, bu durumu avantaja çevirmek en tabi hakkı ve ihtiyacıdır.
Özet (Çeviri)
Mankind has needed energy since its existence in order to meet its basic needs. This need is increasing day by day in direct proportion to the social and economic dynamics of the countries. In this context, in order to meet the increasing energy need and to be among the developed countries, energy policies in our country should be constantly updated and alternative energy sources should be utilized at the maximum level. It is obvious that fossil energy sources are finite and they are exhaustible. However, alternative energy sources have the ability to turn this situation into an advantage. Although there is an endless trend towards clean, economical and easily accessible energy sources in developed countries, different alternative energy sources are still sought. These countries have realized the importance of energy and have started to search for resources in this sense. The importance of alternative energy sources in our country has been understood and many new investments are made in this field. Our country aims to minimize foreign dependency in energy in 2023, when the 100th Anniversary of the Republic will be celebrated, and determines its energy policies in this sense. In addition to renewable energy resources, Turkey also operates in many fields in the blue homeland, especially with TPAO initiatives, for the exploration and extraction of energy resources, especially oil and natural gas. In addition to all these, Turkey, due to its strategic location, is signing new agreements and partnerships in the field of energy with countries such as the Russian Federation, Iran, Iraq, Azerbaijan and Turkmenistan. This is a natural and compulsory policy of our country. Our country acts as a bridge between Europe and many energy fields. It is Turkey's most natural right and need to turn this situation into an advantage.