Türkiye Batı Karadeniz bölgesi güç sisteminin kararlılık ve arıza durumlarının farklı çalışma koşulları altında incelenmesi
Investigation of stability and failure conditions of the Western Black Sea region power system of Turkey under different operating conditions
- Tez No: 821749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Enerji nakil hatlarının güvenilirliği ve kararlı bir şekilde çalışması her geçen gün daha çok önem kazanmaktadır. Nüfustaki artış, sürekli gelişen teknoloji ve sanayileşmenin gelişmesiyle birlikte enerji talepleri de doğru orantılı olarak artmaktadır. Artan enerji ihtiyacı ülkeleri yeni santraller yapmaya, iletim hatları ve güç aktarım istasyonları kurmaya ve geliştirmeye zorlamaktadır. Büyük güç sistemlerini işletmenin ve kontrol altında tutmanın bazı zorlukları bulunmaktadır. Yapılan bu çalışmada Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Bolu, Düzce ve Zonguldak illerinin enterkonnekte şebekesi incelenerek PowerWorld Simülatör programı ve Matlab Psat programında simüle edilmiştir. Farklı simülasyon senaryoları ile güç sistemlerinde oluşabilecek çökme ve toparlanma senaryoları bilgisayar ortamında incelenerek bu programlar ile yük akışı analizleri yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reliability and stable operation of energy transmission lines are gaining more and more importance day by day. With the increase in population, constantly developing technology and the development of industrialization, energy demands are increasing in direct proportion. Increasing energy needs force countries to build new power plants, establish and develop transmission lines and power transmission stations. There are some challenges in operating and controlling large power systems. In this study, the interconnected network of Bolu, Düzce and Zonguldak provinces in the Western Black Sea Region was examined and simulated in the PowerWorld Simulator program and Matlab Psat program. Crash and recovery scenarios that may occur in power systems with different simulation scenarios were examined in the computer environment and evaluated by making load flow analyzes with these programs.