Spor yöneticiliği bölümünde öğrenim gören öğrencilerin spor yönetimi ile ilgili problemlere bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the perspectives of the students studying i̇n the department of sports management on the problems related to sports management
  1. Tez No: 821750
  2. Yazar: ŞEREF YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAVUZ KARAFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor yöneticiliği bölümünde öğrenim gören öğrencilerin spor yönetimindeki problemlere bakış açılarının değerlendirilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin belirlenmesi için amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılarak 22 spor yöneticiliği son sınıf öğrencisi araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmadaki ölçüt öğrencilerin spor yönetimi derslerini almış olmaları ve son sınıfta öğrenim görmeleri olarak belirlenmiştir. Araştırmada verilerin toplanması için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler yaklaşık olarak dört haftalık süre içinde gerçekleşmiştir. Verilerin analizinde tematik kodlama yöntemi kullanılmış spor yönetimindeki problemler teması altında öğrencilerin görüşleri farklı kodlar altında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, spor yönetimindeki problemler çeşitli bakış açıları neticesinde değerlendirilmiştir. Buna göre, spor yönetimindeki sorunlar, liyakatsizlik, branş önem sırası, medyanın taraflı ve doğru haber yapmaması, spora teşvik olamaması, spor merkezlerindeki eksiklik, farklı branşlara yatırım yapılmaması, beden eğitimi ders saatinin azalması, erken yaşlarda spora katılımın sağlanmaması, sporcuların doğru yönlendirilmesi, yükseköğretim düzeyinde spora katılımın yetersizliği, finansal sorunlar, yabancı sporcu sorunu ve yetersiz atama olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the perspectives of the students studying in the sports management department on the problems in sports management. The case study design, one of the qualitative research methods, was used in the research. In order to determine the people participating in the research, 22 senior sports management students were included in the research by using the criterion sampling technique, which is one of the purposeful sampling methods. The criterion in the research was determined as the fact that the students took the sports management courses and studied in the last year. A semi-structured interview form was used to collect data in the research. The interviews took place over a period of approximately four weeks. Thematic coding method was used in the analysis of the data, and the students' opinions were evaluated under different codes under the theme of problems in sports management. As a result, the problems in sports management have been evaluated from various perspectives. Accordingly, the problems in sports management, incompetence, the order of importance of the branch, the biased and correct news coverage of the media, the lack of incentives for sports, the lack of sports centers, the lack of investment in different branches, the decrease in physical education lesson hours, the lack of participation in sports at early ages, the correct orientation of the athletes, the higher education Inadequate participation in sports can be evaluated as financial problems, foreign athlete problem and insufficient assignment.